Kayseri Haber / Gündem / Hacılar’da 300 Kuyuya Kar Dolduruldu!

Hacılar’da 300 Kuyuya Kar Dolduruldu!

Kayseri Erciyes Dağı eteklerinde bulunmakta olan Hacılar ilçesinde, asırlardır süregelen bir gelenekse kuyulara kar doldurulmaya başlandı. Kuyulara kar doldurulmasının sebebiyse, kışın doldurulan karlar buz gibi suya dönüşmekte. Kar kalınlığı Hacılar’da 1 metreye kadar yükselmiş durumda. Yazın buz gibi su çıkan söz konusu 300 kuyuya kar basıldı. Ardından gençleri iple kuyunun içerisine sarkıtıp karları sıkıştırdılar. Kuyu işlemleri bittikten sonra kara pekmez ve bal dökerek karı yediler.

Hacılar Belediye Başkanı Doğan Ekici, kuyuya kar basma geleneğinin tam 5 asırdır devam etmekte olduğunu açıkladı. İlçe üzerinde bulunan 300’e yakın taş kuyuya bu yıl 3.kez kar doldurulduğunu aktaran Ekicik, Atalar’dan gelmekte olan ve 5 asırdır devam eden bu geleneğin günümüzde de devam etmekte olduğunu belirtti.

İLK DEĞİL, 3. YAĞAN KARDA BU İŞLEM BAŞLATILIR!

Bir kuyu gösterip, örnek olarak bu kuyu 120 yıl önce yapılmıştır dedi. Söz konusu kuyular Hacılar halkına dedelerinden, babalarından kalmıştır. Yaklaşık olarak kuyuların kapasitesi 100 ton. Kuyulara kar bu mevsim içerisinde koyulmaktadır. İlk yağan karda değil 3. yağan karda kuyulara kar basma işlemi yapılır. Kar o zaman pamuk edası verir. Bu karıda pamuk ve pekmezle karıştırıp yerler.

Kuyuya kar basma işlemleri yaklaşık 3 gün boyunca devam etmektedir. Kar kuyuya atıldıktan hemen sonra, içine iple gençler sallandırılır ve ayaklarla karı sıkıştırırlar. Kar buza dönüştürülür, Yaz geldiğinde ise kuyudaki kar bölünür ve bakır bakraçla su alınır. Hacılar üzerinde 3.000’den fazla kuyu bulunuyor Fakat 300 tanesi anca kullanılmakta. Geri kalan kuyuların tamamı nostalji olarak kullanılmakta.

KayseriHaber

İlginizi Çekebilir

Kayseri’den Elazığ’a Yardım Ekipleri Gönderildi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi de 2 iş makinesi 4 personel, AFAD 2 araç 12 personel, itfaiye 3 araç 8 personel, İl Sağlık Müdürlüğü 3 ambulans 9 personel, sivil toplum kuruluşları da 3 araç 8 personelin bölgeye hareket ettiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir