Kayseri Haber / Sağlık / Güzellik Uykusu Kavramının Bilimsel Bir Açıklaması Bulunuyor mu?

Güzellik Uykusu Kavramının Bilimsel Bir Açıklaması Bulunuyor mu?

Araştırmacılara göre daha az uyuyan kişiler , çekicilik yönünden doğru orantıda daha az çekici görünmekteler. Royal Society dergisinde yayınlanan araştırmada, Birkaç gece üst üste az uyuyan kişinin çok daha yorgun ve kötü göründüğünü iletti. Bunun da çekiciliği ve sağlığı doğrudan olumsuz etkilediğini kaydettiler.

BBC Türkçe’de bulunan habere göre, az uyku sebebiyle gözaltı çevresinde meydana gelen morluk, göz kapaklarının şişmesi, bu ve bunun gibi belirtileri olan kişilerin sosyalleşme konusunda sıkıntı yaşadığı kaydedildi.

Araştırma için yapılan deneye, kadın ve erkek karışık 25 adet üniversite öğrencisi katılım gerçekleştirdi. Gönüllü gençlere, gece uyku düzenlerini ölçmeleri için bir kit verildi.

Gönüllülerden iki gün üst üste uykularını almaları iletildi. Bir hafta sonra ise uyku saatlerini azaltıp iki gece üst üste sadece 4 saat uyumaları istendi. Araştırmacılar gönüllülerin uykularını aldıktan sonra ve uykusuz kaldıktan sonra makyajsız fotoğrafını çektiler.

İsveç’in başkenti Stockholm’de yaşamakta olan 122 yabancıya fotoğraflar birer birer gösterildi ve gönüllüleri çekicilik, sağlık, uyku yoksunluğu, güvenilirlik açısından değerlendirmeleri istendi. Katılımcılara bu fotoğraflardaki kişilerle sosyalleşmek isteyip istemedikleri sorusu yöneltildi.

Fotoğrafdakileri tanımayan kişiler  yorgun ve az uyuyan kişilere düşük puan vererek, sosyalleşmek istemeyeceklerini kaydettiler.

Karolinska Enstitüsü’nde görevli araştırmacılar, sağlıksız yorgun görünenlerin hasta olabileceği algısını yaratmakta olduklarını ve enerjik, fit, sağlıklı görünenlere oranla kendileriyle sosyalleşmek isteyen kesimin çok dar olduğunu vurguladı.

İlginizi Çekebilir

Tuz Tartışmasına Kayseri’de Girdi!

Son günlerde gündeme hızla oturan ve her doktorun farklı bir şey söylediği tuz tartışmasına yönelik Kayserili doktordan açıklama geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir