Kayseri Haber / Eğitim / Güneş Enerjisi Hem Kese Hem Çevre Dostu!

Güneş Enerjisi Hem Kese Hem Çevre Dostu!

Güneş Enerji Destekli Isıtma Sistemleri konulu konferansta konuşmacı olarak yer alan Makine Mühendisi Erdal Taştekin, güneş enerjisinin, çevreye ve doğaya asla zararı dokunmadan çok büyük oranda tasarruf sağlamakta olan bir enerji türü olduğunun altını çizdi. Erciyes Üniversitesi ve Kayserigaz ortaklığıyla birlikte “Güneş Enerji Destekli Isıtma Sistemleri” konulu konferans düzenlendi.

Erciyes Üniversitesi Mustafa Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu konferans salonu kapsamında yapılan konferansa Makine Mühendisi Erdal Taştekin konuşmacı olarak katılım gerçekleştirdi. Tüm dünyanın fosil yakıtların ciddi zararların farkında varmış olduğunu aktaran Taştekin, birkaç yıl önce tüm dünya ülkeleri tarafından imzalanmış olan bir sözleşme neticesinde, artık elektrik enerjisinden sağlanan yararın daha fazla olması kararı alınmış olduğunu aktardı.

Bunun beraberinde ısı pompaları ve güneş enerjisi sistemlerinin dünya gündemini daha fazla meşgul etmeye ve doluluk oranını artırmaya başladığını belirten Taştekin, güneş enerjisinin verimli kullanılması durumunda, hem mali hem de maddi kayıpların tamamen önüne geçilecek olduğunu, aynı zamanda çevresel zararların direkt olarak önüne geçileceğinin altını çizdi.

Güneş aracılığıyla dünyaya ulaşan ışınların yaydığı enerji, 1 yıl içerisinde dünya da tüketilmekte olan enerjinin 10.000 katı. Yani güneş enerjisinden yeteri miktarda fayda sağlanabilse, tasarruf çok ciddi ölçüde olacak diyen Taştekin, Türkiye’de 9.000.000 doğalgaz harcaması olduğunun altını çizdi. Fakat birer miktar dahi güneş enerjisi ve ısı pompası kullanılırsa 1.000.000.000 TL tasarruf edilebiliyor. Geçen yıl bu tasarruf söz konusu oldu.

İlginizi Çekebilir

Recep Bebek Yaşama Tutunmak İçin Yardım Eli Bekliyor!

Kayseri'de Örs ailesinin evlendikten 15 yıl sonra tüp bebek yöntemiyle kucaklarına aldıkları Recep bebeğin böbrek üstü kanser hastalığı nüksetti. Recep bebek, kanseri yenmek için yardım eli bekliyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir