Kayseri Haber / Eğitim / Görme Engelliler İçin e-YDS Sınavı!

Görme Engelliler İçin e-YDS Sınavı!

ÖSYM ile birlikte, sistemin ekran okuyucu yazılımlara uyumu konusu üzerinde yaklaşık olarak 10 aydır bir çalışma yürütülmekte olduğunun vurgulandığı açıklamada, çalışmaların belirli bir aşamaya geldikten hemen sonra 2 kez yaklaşık olarak 20 adet görme engelliyle birlikte Ankara’da deneme sınavlarının meydana getirildiğini ve katılımcıların ise geri bildirimlerinin alındığını iletti.

Açıklama çerçevesinde ise, ÖSYM aracılığıyla e-YDS Başvuru kılavuzunda meydana getirilen değişikliklerle birlikte engelli adayların bu sınava girmelerinde herhangi bir engelin var olmadığı, Artık isteyen engelli bir adayın 2017/e-YDS/5 ile birlikte dilediği zaman sınava başvuru yapabileceği iletildi.

Ekran okuyucu yazılım ya da ekran büyüteciyle birlikte sınava girecek olan görme engellilerin diğer şehirlerde alt yapı meydana getirilinceye kadar Ankara’da sınava dahil edileceğinin altı çizilen Açıklamada, Görme engelli adayların sınava girmeden önce, “http://esinav.osym.gov.tr/deneme” adresindeki deneme sınavını uygulamasını istediklerini aktardı.

Bu sınavla birlikte görme engelli adayların, ilk defa ulusal bir merkezi sınava ekran okuyucu ya da ekran büyütme yazılımıyla katılabilecek olduğu iletildi. Dolayısıyla bu gelinen aşamanın, görme engelli adayların tüm sınavlara bilgisayar ortamı dahilinde girebilmesinin önünü açacağı söylenirken, devrim niteliğinde bir kazanımın meydana gelecek olduğu değerlendirmesi gerçekleştirildi.

Açıklamada e-YDS- 2017/5 için son başvuru tarihinin 18 Mayıs olduğu iletilirken, sınav tarihinin ise 27 Mayıs olduğu hatırlatıldı.

İlginizi Çekebilir

Rektöre Batmaz soruşturması

Erciyes Üniversitesi Rektörü Muhammet Güven ve yardımcısı Murat Doğan hakkında "FETÖ üyesi olmak" suçundan soruşturma başlatıldı. Dosyada, Güven'in FETÖ'nün sivil imamlarından Kemal Batmaz'ın ağabeyi Şakir Batmaz sayesinde rektörlüğe seçildiği bilgisi yer aldı. Seçim süreciyle ilgili tanık ifadeleri de dosyaya girdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir