Kayseri Haber / Ekonomi / General Motors, Hindistan ve Güney Afrika’dan Çekiliyor!

General Motors, Hindistan ve Güney Afrika’dan Çekiliyor!

ABD, otomotiv devi General Motors, 2017 yılı sonuna kadar Hindistan ve Güney Afrika’daki operasyonlarını birer birer satacak. Satışlarda meydana gelen düşüşten dolayı bu kararı verdiklerini ileten General Motors, daha önce Hindistan’da yeni araç modelleri altına imza atıp, bu araçları son model sistemlerle geliştirecek olduklarını açıklamıştı.

Maddi Kayıplar sebebiyle bu planını saf dışı bırakan, Hindistan ile birlikte aynı zamanda Güney Afrikadan’da çekilmeye hazırlanan dev otomobil firması, Çin ve Latin Amerika üzerinde yaptığı yatırımları odak noktası haline getirecek ve tüm işlerine bu 2 bölge üzerinde devam edecek.

General Motors, 2016  yılında 800.000.000 $ değerinde zarar etmesinin ardından sürücüsüz araç teknolojisine doğru saf kaydırmıştı.

ABD – Michigan merkezli uluslararası bir otomotiv şirketi olarak ön plana çıkan General Motors, araç üretimi, satış ve pazarlama, dağıtım ve yedek parça üretimi , pazarlama, dağıtım alanlarında faaliyetlerine devam etmektedir.

Dünya genelinde ortalama olarak 220.000 kişiye istihdam sağlayan firmanın 2014 yılı verilerine göre net geliri ise 4.000 milyar dolar olarak açıklanmıştı.

Firma, 2009 yılında batmanın eşiğinden dönmüş, 2011 – 2015 yıllarında en kazançlı zamanını geçirmiş ve son olarak 2016 ve 2017 yıllarında batmanın eşiği olmasa bile çok ağır zarar etmişti.

Firmanın temelleri ise 1908 yılına dayanıyor. Başında William Durant’ın bulunduğu firma, ardından Charles Stewart Mott’un nakliyat firmasını da  bünyesine katarak faaliyetlerine devam etmiştir. Ardından ise kuruluşundan 1 yıl geçmeden , William Durant, Olsmobile, Cadillac, Elmore, Oakland gibi birçok araba üreticisi firmayı satın alarak General Motors’u çok geniş bir yelpazeye yaymıştır.

İlginizi Çekebilir

Kayserili Kadın Girişimcinin Büyük Başarısı

Kayserili Kadın girişimci Zuhal Gözüküçük, İsviçre ve Fransa sınırında bulunan dünyanın en büyük parçacık fiziği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir