Kayseri Haber / Teknoloji / Galaksinin Merkezinde Ne İşi Var?

Galaksinin Merkezinde Ne İşi Var?

Evrenin en büyük gizemlerine cevap arayan bilim insanları, hala insanların evrenle alakalı çok sayıda bilgiyi bilmediklerini vurguluyorlar. Uzaylı yapımı olduğu düşünceler dahilinde yer alan mega yıldız, hızlı radyo dalgasının patlamaları, karanlık maddenin varlığı gibi her geçen gün bilinmezlerin ve fenomenlerin sayısında artış yaşanıyor.

Ancak, bir gökbilimci tarafından yapılan açılama, bilinmeyen konulardan birisini aydınlatacak gibi duruyor. Öncelikle antimadde nedir? bu konu üzerinde durmak gerekiyor. Antimadde, maddenin elektrik yükü olarak tam zıttıdır ve maddeyle bir araya geldiği saniye birbirlerini ortadan kaldırırlar.

Örnek olarak bir elektronun anti parçacığı bir pozitron olarak ön plana çıkmaktadır. Bir protonun anti parçacığı ise antiproton olmaktadır. Bir maddenin parçacığı ise antimadde karşıtıyla bir araya geldiği saniye, birbirilerine yok etmeden önce çok büyük ölçüde bir enerji patlaması meydana getirirler.

Bundan 40 yıl önce gökbilimciler, Samanyolu Galaksisi’nde her saniye 1043 adet pozitronu ortadan kaldıran gama ışınları ve bu ışınların galaksinin merkezine yakın bir bölgede bulunduğunun keşfini yaptılar.

Fakat ışınların burada olmasının herhangi bir mantıklı açıklaması yoktu. Çünkü bu bölge galakside önemli bir kütle barındırmıyordu, dolayısıyla da bu ışınların neden burada olduğu tam 40 senedir anlaşılamayan bir gizem halinde.

Bu gizem, sonunda çözüme kavuşmuş olabilir. Üstelik çok basit bir şekilde. Avustralya National Üniversitesi’nden astrofizikçi Roland Crocker, Space.com’a bu konuyla ilgili, Pozitronları açıklama için antimadde tarzında egzotik bir varoluşa gerek olmadığını, pozitronların eski ve bir çeşit süpernovadan meydana gelmiş olabileceğini iletti.

Crocker ve ekibi, Natura Astronomy dergisinde yayımlanan çalışmalarında SN 1991bg olarak tanınan süpernovaların açıklanamayan pozitronları meydana getirebileceğini iddia etmekteler.

İlginizi Çekebilir

Müslümanlar İçin Alternatif 5 iPhone Uygulaması!

Kutsal Ramazan ayına girdiğimiz şu günlerde ezan vakitlerinin yanında aynı zamanda İslami yaşama ilişkin günlük hayatta işinize yarayacak 5 alternatif iPhone uygulaması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir