Kayseri Haber / Ekonomi / Fransızlar, Kayseri İle Ticaret Hacmini Artırmak İstiyorlar!

Fransızlar, Kayseri İle Ticaret Hacmini Artırmak İstiyorlar!

Oda çalışmaları ve Kayseri’nin sanayisine yönelik, Fransız Müsteşara yapılan bilgi aktarımının ardından, Kayseri Sanayi Odası’nın (KAYSO) üye sayının 1.300 olduğunu ve bunlardan yaklaşık olarak 60 firmanın Fransa ile ihracat ve ithalat yaptığını iletti.

Başkan Büyüksimitci, 2019 yılında Kayseri’den Fransa’ya yaklaşık olarak 36.000.000 $ değerinde ihracat, 6.000.000 değerinde de ithalat gerçekleştirildiğini, ihracat kalemlerinin mobilya, demir çelikten mamul eşyalar, tekstil ve diğer ürünlerden meydana geldiğini ileterek, iki ülkenin arasında çok ciddi ve büyük ölçekte iş potansiyelinin var olduğunu, bu potansiyeli ortaya çıkarmak için bugün düzenlenen ziyaretin çok büyük önem arz ettiğini belirtti.

Fransa Büyükelçiliği Ekonomi Müsteşarı Sylvaın Berger ise, çeşitli ziyaretler yapmak amacıyla Kayseri’ye geldiğini ve bununla birlikte Kayseri Sanayi Odası’na bir nezaket ziyaretinde bulunmak istediklerini ileterek, Kayseri ve Fransa arasında olan dış ticaret rakamının çok düşük olduğunu ve mevcut olarak bulunan potansiyeli tam anlamıyla yansıtmadığını iletti.

İki ülke arasında var olan iş birliğinin çok güçlü olduğunu ve şu anda sürecin çok iyi bir şekilde seyrettiğine inandığını belirten Berger, Fransa ve Türkiye’nin yapılarının birbiriyle neredeyse eş değer olduğunu ve birbirlerini çok iyi tamamladıklarını vurgulayarak, Büyük ölçekli firmaların işlerini kendilerinin yürüttüklerini iletti. Aslında Türkiye’de ortak iş yapılabilecek çok sayıda projenin olduğunu aktaran Berger, fransızların birçok konuda çekingen tavır sergilediğini iletti. Önemli olan şeyin bir Fransız firmasının Türkiye’ye girmesi olduğunu ileten Berger, 1 tane girdikten sonra devamının geleceğine inandığını kaydetti ve bu işbirliğinin gelişmesi için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını iletti.

İlginizi Çekebilir

Recep Bebek Yaşama Tutunmak İçin Yardım Eli Bekliyor!

Kayseri'de Örs ailesinin evlendikten 15 yıl sonra tüp bebek yöntemiyle kucaklarına aldıkları Recep bebeğin böbrek üstü kanser hastalığı nüksetti. Recep bebek, kanseri yenmek için yardım eli bekliyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir