Kayseri Haber / Gündem / FETÖ’den Dolayı Kapatılan Melikşah Üniversitesi Akademisyenleri, Hakim Karşısında!

FETÖ’den Dolayı Kapatılan Melikşah Üniversitesi Akademisyenleri, Hakim Karşısında!

Sanıklar, üzerlerine atılan suçlamaların hiçbirini kabul etmedi ve büyük bir kararlılıkla reddetti. Ardından ise tahliye edilmelerini istediler.

2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmalarına başlanan tutuklu sanıklar arasında yer alan Rektör. Prof. Dr. Dursun Mat yapmış olduğu savunmada, Bank Asya’daki hesabının maaş hesabı olduğunu, 2014 yılı içerisinde maaşta yaşanan artışın ise bilimsel teşvik ödülü olduğunu aktardı. Örgüte ait olan kriptolu iletişim programı ByLock’u kullanmadığını aktaran Mat, Öğrendikleri ve medyada gördükleri kadar 100 ve üzeri milletvekili ve bakanların ByLock programı kullandığını belirtirken, kendilerinin tutuklu olarak yargılanırken, onların serbest olmasından çok büyük şüphe duyduğunu açıkladı.

Eğitim ve araştırma konusunda uzman olduğundan dolayı Rektör olarak atanmış olduğunu belirten Mat, kimseden emir almayacak bir yapıda olduğunu ve devletin emanet ettiği öğrencileri en kapsamlı şekilde bilgilendirme ve yetiştirme yolunda tüm çalışmalarda öncü olduklarını aktardı. Kimseye torpil uygulamadığını aktaran Mat, dünyanın birçok ülkesinden Melikşah’a gelen misafirleri rektör olmasından dolayı misafir ettiğini ve bu kapsamda tahliyesini talep ettiğini açıkladı.

Tutuklu bölüm başkanları Doğan Bulut, Veli Demirci, Hasan Güngör ve Emin Emirza da örgüt üyeliği suçlamalarına kesinlikle karşı çıktılar. Yapmış oldukları savunma kapsamında, 17-25 Aralık sürecinin hemen sonrasında görev yapmış oldukları Üniversite’den çıkma arzusu içerisinde olduklarını fakat hiçbir üniversitenin işe alma konusunda herhangi bir yardımının olmadığını aktararak, mecbur şekilde Melikşah Üniversitesi’nde görev yaptıklarını açıkladı.

Melikşah Üniversitesi kapsamında okutman olarak görev yapmakta olan tutuklu Umut Hazar da yapmış olduğu savunma, Melikşah Üniversitesi’nin cemaate yakın üniversite olduğunu bildiğinden dolayı ayrılmak istediğini fakat bakmak zorunda olduğu ailesinin bulunduğunu aktardı.

Mahkeme heyeti, tutuksuz 15 sanığın da dinlenmesinin sonrasında duruşmayı erteledi.

İlginizi Çekebilir

Kayseri’den Elazığ’a Yardım Ekipleri Gönderildi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi de 2 iş makinesi 4 personel, AFAD 2 araç 12 personel, itfaiye 3 araç 8 personel, İl Sağlık Müdürlüğü 3 ambulans 9 personel, sivil toplum kuruluşları da 3 araç 8 personelin bölgeye hareket ettiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir