Kayseri Haber / Eğitim / ERÜ’de ‘İstiklal Marşı ve Çanakkale Zaferi Buluşması’ Konferansı Gerçekleştirildi!
7 (İHA/KAYSERİ-İHA)

ERÜ’de ‘İstiklal Marşı ve Çanakkale Zaferi Buluşması’ Konferansı Gerçekleştirildi!

Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu kapsamında düzenlenen etkinliğe; Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyeleri  Prof. Dr. Hülya Argunşah,Prof. Dr. Mustafa Argunşah, Prof. Dr. Nevzat Özkan ile Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Neslihan Altuncuoğlu konuşmacı olarak katılımlarını gerçekleştirdi.

Konferans kapsamında ilk konuşma gerçekleştiren kişi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi olarak Prof. Dr. Hülya Argunşak’dı, gün itibariyle bu alan üzerinde Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümü sebebinden dolayı bulunduklarını aktaran Argunşah, Çanakkale Zaferinin, bir milletin uyanışı ve yine bir milletin dönüm noktası olduğunun altını çizdi.

Ardından Mustafa Argunşah, Ünlü şair Mehmet Akif Ersoy’un çok sayıda şiirinin bulunduğunu, ama 1908 tarihinde 2.meşrutiyet sonrasında yazdığı şiirlerle ün saldığını açıkladı. Çünkü bu dönemde diğer şairler gibi Mehmet Akif’inde hürriyetine kavuştuğunu, bu dönemin özgürlük havalarından etkilenmiş olduğunu belirtti. Bundan dolayı 1908 tarihinden 1911 tarihine kadar Akif’in şiirlerinin öneminin çok büyük olduğuna değindi.

Yrd. Doç. Dr. Neslihan Altuncuoğlu da konuşmasında, Çanakkale Zaferi’nin Türk Milleti için yeni bir dönüm noktası olduğunun altını çizdi ve bu kapsamda Çanakkale Zaferi’ni kutladıklarını aktardı.

İlginizi Çekebilir

Polis memurunun cenaze töreninde duygulandıran feryat: Baba bizi bırakma

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden polis memuru için emniyette tören düzenlendi. Törende merhum polisin üçüz çocuklarının "Baba bizi bırakma" feryadı ise duygusal anlar yaşattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir