Kayseri Haber / Gündem / ERÜ’de Hocalı Soykırımı Anma Etkinliği Düzenlendi!

ERÜ’de Hocalı Soykırımı Anma Etkinliği Düzenlendi!

Erciyes Üniversitesi’nde 25. Yılında Hocalı Soykırımı konulu anma etkinliği gerçekleştirildi. ERÜ Öğrenci Konseyi ve ERÜ Uluslararası Öğrenciler Koordinatörlüğü aracılığıyla İktisadi ve İdari Bilimler Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe katılım gerçekleştirilenler arasında Azerbaycan Milletvekili Aydın Mirzezade, Vali Yardımcı Baha Başçelik, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Karamehmet Yıldız, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Taymuş, Dünya Azerbaycanlıları Medeniyet Merkezi Başkan Yardımcısı Rasim Mammadov ve çok sayıda davetli katılımlarını gerçekleştirdi.

ERÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Berat Deniz’in açılış konuşmasını yapmasının ardından moderatörlüğünü Erciyes Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Merkezi Prof. Dr. Hava Selçuk’un yapmış olduğu konferansa geçiş sağlandı.

Azerbaycan Milletvekili Aydın Mirzezade, konferansta gerçekleştirmiş olduğu konuşma kapsamında, Hocalı üzerinde Ermeniler tarafından gerçekleştirilen soykırımın acısının hala üzerlerinde olduğunu ve her gün hissettiklerini aktardı.

Mirzezade, Ermeniler’in, Hocalı’da 20.yüzyılın en acımasız ve ağır soykırımlardan birini yaptığını belirtti. O zamanlar Azerbaycan’ın bağımsızlığını kazandığını ve silahlı kuvvetlerinin olmadığını belirten Mirzezade, askerler yokken Ermeniler’in Rus tanklarıyla hücum yaptıklarını vurguladı. Kadınları ve çocukları bir gram merhamet duymadan katletmiş olan Ermeniler’in kimsenin kaçmasına izin vermediğini vurguladı. Bir gece içerisinde Ermeniler’in 600’den fazla Azerbaycan’lı katlettiğini belirten Mirzezade, Ermenistan için, Azerbaycanlı ve Türk’ten başka düşman olmadığını belirtti. Sonucunda ise bu katliamın tarihe geçtiğini aktardı.

Konuşmalarının sonrasında konferansta konuşma gerçekleştiren kişilere ERÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Karamehmet Yıldız plaket verdi.

İlginizi Çekebilir

Kayseri’den Elazığ’a Yardım Ekipleri Gönderildi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi de 2 iş makinesi 4 personel, AFAD 2 araç 12 personel, itfaiye 3 araç 8 personel, İl Sağlık Müdürlüğü 3 ambulans 9 personel, sivil toplum kuruluşları da 3 araç 8 personelin bölgeye hareket ettiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir