Kayseri Haber / Gündem / Erciyes’te Ağızları Açık Bırakan Çığ Tatbikatı!

Erciyes’te Ağızları Açık Bırakan Çığ Tatbikatı!

Kayseri’de arama kurtarma ekipleri aracılığıyla gerçekleştirilen çığ tatbikatı, ağızları açık bırakan görüntüler ortaya sererken, çığ altında kalan dağcılar, jandarmaların arama ve kurtarma çalışmaları için özel sahip oldukları köpekler, sonda ve yer tespit cihazlarıyla birlikte bulundular.

Kış turizminin, Türkiye kapsamında en önemli merkezlerinden biri haline gelen Erciyes Dağı’nda, Erciyes Jandarma Karakol Komutanlığı, Jandarma Arama Kurtarma, AFAD, UMKE, 112 ve Erciyes A.Ş. ekipleri aracılığıyla çığ tatbikatı gerçekleştirildi ve ilerde olası bir çığ durumuna hazırlanıldı.

Çığdan yarar almadan kurtulan dağcının ihbarıyla birlikte bölgeye tüm ekipler teker teker sevk edildi ve hemen ulaşım sağladılar. Ekipler, yaralının gösterdiği çığ bölgesinde yüksek güvenlik önlemi alırken, çığ altında kalan dağcılar ise jandarmanın arama kurtarma çalışmaları için özel köpeği “Oje”, sonda ve yer tespit cihazı aracılığıyla bulundu.

Yerleri tespit edilen dağcılar, ekiplerin yoğun çaba ve gayretiyle birlikte çığ altından çıkarıldılar. İlk müdahaleleri gerçekleştirilen yaralılar, paletli ambulanslarla birlikte hastaneye sevk edildiler. Çığ altından bir kişinin de cansız bedeni ekipler tarafından tespit edildi ve bulunduğu yerden çıkarıldı.

Tatbikatı yerinde izleyen Kayseri Sağlık Hizmetleri Başkanı Ahmet Ceylan, Erciyes’in çığ tehlikesi var olan bölgeler arasında yer aldığının altını çizerek, kurumlar arasındaki iş birliği, yardımlaşma ve dayanışmayı artırmak, zamanında ve hızlı müdahale edebilmek için düzenlenen bu tatbikatın başarılı sonuçlandığını dile getirdi. Emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

İlginizi Çekebilir

Kayseri’den Elazığ’a Yardım Ekipleri Gönderildi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi de 2 iş makinesi 4 personel, AFAD 2 araç 12 personel, itfaiye 3 araç 8 personel, İl Sağlık Müdürlüğü 3 ambulans 9 personel, sivil toplum kuruluşları da 3 araç 8 personelin bölgeye hareket ettiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir