Kayseri Haber / Eğitim / Erciyesin Torunları, Ali Dağının Çocukları Avrupa Yolunda

Erciyesin Torunları, Ali Dağının Çocukları Avrupa Yolunda

Avrupa Birliği Bakanlığı’na bağlı; Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans), AB’ye üye ve üye olmaya aday ülkelerin teknolojik,sosyal,kurumsal ve kültürel alanda homojen bir yapıya sahip olmalarını amaçlayan programları yürütmekte ve bu programların Türkiye’mizdeki işleyişini organize ve kontrol etmektedir.Bu programlardan biri olan Erasmus + Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personelinin Öğrenme Hareketliliği programı; organizasyon ve içeriği Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin sorumluluğunda olan ve AB’ne üye ve üye olmaya aday ülkelerin mesleki eğitimlerine yönelik politikalarını desteklemeye ve geliştirmeye yönelik bir programdır.

Bu program; ülkeler arası işbirliğinin kullanılarak mesleki eğitim sistemleri ile uygulamalarında kalitenin geliştirilmesini, yeniliklerin teşvik edilmesini ve Avrupa boyutunun yükseltilmesini amaç edinmiştir.

İlimizden bu sene on adet proje Avrupa Birliği tarafından desteklenmeye değer bulunmuştur.Gururla belirtelim ki bu on projeden biri de Talas Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanmış olan projedir.

Ülkeler arası bir değişim sürecinde gerçekleşmiş olan projemiz kapsamında 1 eğitimcimiz refakatinde 12 adet öğrencimiz, 05 Mart – 25 Mart 2017 tarihleri arasında yirmi bir gün boyunca ve yine 4 eğitimcimiz refakatinde 36 adet öğrencimiz, 16 Nisan – 06 Mayıs 2017 tarihleri arasında yirmi bir gün boyunca “Endüstriyel Kontrol Sistemlerinde Sürdürülebilir İnovasyonel Yaklaşımların Mesleki Eğitime ve İş Sektörüne Kazandırılması “ konusunda Fransa ve Avusturya’daki işletmelerde ve eğitim kurumlarında proje konumuz çerçevesinde uygulamalı eğitim ve inceleme faaliyetlerini gerçekleştireceklerdir.

Bu konuda okul müdürümüz Tekin ALPASLAN : Hızla gelişen dünyada eğitim ve iş sektörü alanında uluslar arası rekabetçi politikalarla baş edebilmenin yegane yolunun yeni / yenilikçi teknolojileri; hem okullarımızda, hem de okullarımızın sıkı ilişkiler içerisinde olduğu işletmelerde kullanmanın gereğine işaret ederek bu projenin bu doğrultuda sayısız faydalar sağlayacağını vurgulamıştır.

Tüm masrafları Avrupa Birliği tarafından karşılanmış olan projemizin bölgemizdeki işletmelerin ve eğitim kurumlarının yeni teknolojileri ve gelişmiş uygulamaları tanımaları açısından oldukça önemli bir misyon üsleneceği bir gerçektir.Projemizle gelişmiş AB ülkelerinin teknolojik ve kurumsal seviyelerinin bölgemize ve ülkemize transferi amaçlanmaktadır.Projemizin değişim süreci henüz bitmesine rağmen projeden elde etmeyi planladığımız faydalar daha şimdiden oluşmaya başladı bile.Yaygınlaştırma faaliyetlerimiz ile artık eğitim kurumlarımız ve işletmelerimiz dar bölgesel düşünce mantığından daha uzaktalar.Avrupa ve dünya ülkeleri ile rekabet edebilen,üretim alanındaki yeniliklere ve gelişmelere açık bir işletme ve eğitim politikası mantığı hakim olmuştur.

Projemiz ile bölgemiz, ülkemiz ve AB’nin ortak değerlerine yapacağı katkı düşünüldüğünde, okulumuz önemli bir misyon üslenmiştir.

Projemizin asıl uygulama alanı olan staj faaliyetlerini gerçekleştirmenin yanında Fransa ve Avusturya’nın önemli tarihi ve turistik yerlerini de gezme imkanı bulacak olan öğrencilerimiz bir çok alanda kültürel ve mesleki gezi yapma imkanını da kazanmış olacaklardır.

İlginizi Çekebilir

Rektöre Batmaz soruşturması

Erciyes Üniversitesi Rektörü Muhammet Güven ve yardımcısı Murat Doğan hakkında "FETÖ üyesi olmak" suçundan soruşturma başlatıldı. Dosyada, Güven'in FETÖ'nün sivil imamlarından Kemal Batmaz'ın ağabeyi Şakir Batmaz sayesinde rektörlüğe seçildiği bilgisi yer aldı. Seçim süreciyle ilgili tanık ifadeleri de dosyaya girdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir