Kayseri Haber / Eğitim / Erciyes Üniversitesi’nde Kahve Telvesinden Araç Yakıtı Üretildi!

Erciyes Üniversitesi’nde Kahve Telvesinden Araç Yakıtı Üretildi!

ERÜ Alternatif Yakıtlar Araştırma Laboratuvarında devam ettirilen çalışmalar sonucunda, Makine Mühendisliği Enerji Anabilim Dalı öğretim üyeleri, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinden meydana gelen 7 kişilik ekip, filtre kahveden, çevreye zararı bulunmayan bir araç yakıtı üretimi gerçekleştirdi.

Türkiye’nin petrol konusunda sınır dışına olan zorunluluğu ve çevre dostu yakıtların dünya üzerinde önemli bir hal almasını göz önüne alarak böyle bir şey yapma kararı verdiklerini açıklayan Yrd. Doç. Dr. Abdülaziz Atabani ve ekibi, proje dahilinde ilk olarak kafelerden filtre kahve atıklarını aldığını, ardından ise bazı işlemler yaparak biyodizel yakıt, biyogaz ve azotça zengin gübre üretimi yaptığını iletti

İlk olarak kahve atıklarını toplamak için Kayseri’de yer alan ve kahve yapan kafelerle iletişime geçtiklerini ileten Atabani, kafe sayısının fazla olmasından dolayı Talas’a öncelik verdiklerini dile getirdi. Haftada bir ürettikleri atıkları buraya getirmeye ve haftalık yaklaşık olarak 5 kg kahve atığı elde etmeye başladıklarını dile getirdi. Toplama sürecinin yaklaşık olarak 1 yıldır devam ettiğini ve günümüze kadar yaklaşık olarak 500 kilogramlık kahve attığının elde edildiğini vurguladı.

Üretilen bu yakıt, içten yanmalı motorda gerçekleştirilen testlerin başarılı bir şekilde sonuçlanmasına sebep oldu. Atabani, ilgili kurumlarla anlaşma yapılması durumunda, Kayseri’de lokal olarak uygulanacak bu projeyle, ilk aşamada şehrin yakıt ihtiyacının %20’sinin üretimi yapılan biyodizel ile karşılanabilecek olduğuna dikkat çekti.

İlginizi Çekebilir

Polis memurunun cenaze töreninde duygulandıran feryat: Baba bizi bırakma

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden polis memuru için emniyette tören düzenlendi. Törende merhum polisin üçüz çocuklarının "Baba bizi bırakma" feryadı ise duygusal anlar yaşattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir