Kayseri Haber / Eğitim / Erciyes Üniversitesi, 2016 Dünya Sıralamalarında Türkiye Üniversiteleri İçerisinde 11.Sırada!

Erciyes Üniversitesi, 2016 Dünya Sıralamalarında Türkiye Üniversiteleri İçerisinde 11.Sırada!

URAP aracılığıyla yapılan bir çalışma kapsamında, Türkiye üzerinde yer alan 17 üniversite, dünya kapsamında sıralama yapan toplam olarak 10 kurumdan en az 5’inin sıralamasında kendisine yer edindi.

Bu sonuç kapsamında Erciyes Üniversitesi, 6 sıralamada kendini göstererek, Türkiye üzerinde bulunan üniversiteler arasında 11.sırada kendisini gösterdi. 2014 yılında 4 sıralama sisteminde bulunmakta olan şehrimizin üniversitesi, 2016 yılı içerisinde 6 farklı sıralama sisteminde kendisini gösterme başarısını yakaladı ve ortalama konumunda yükseliş gösterdi.

Yapılan çalışma neticesinde, ABD’de Hobsons EMEA adında ki araştırma kurumu tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına da yer verilerek, üniversitelerin uluslararası sıralamalarda yer aldığı yerin yabancı öğrencilerinin tercihinde çok büyük önem arz etmekte olduğu aktarıldı.

İlgili kurum tarafından yayımlanan rapor çerçevesinde, yabancı ülkelerde uygun bir üniversite aramakta olan adayların %23’ünün URAP, yüzde 21’inin US News, yüzde 7’sinin Webometrics, yüzde 4’ünün Leiden, yüzde 2’sinin U-Multirank ve yüzde 2’sinin de SCIMago sıralama sistemlerinin alan sıralamasını tercih etmekte olduğunu açıkladı.

Üniversite sıralama sistemleri konusunda yapmış olduğu çalışmalarla tanınan Erciyes Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörü Prof. Dr. Adem Kalınlı aracılığıyla yapılan değerlendirmede, üniversitelerin yabancı öğrenci sayısı ve uluslararası saygın kurumlarla iş birlikteliklerini artırabilmesi için dünya sıralamalarında üst sıralamalarda yer almasının ne denli önemli olduğu vurguladı.

İlginizi Çekebilir

Recep Bebek Yaşama Tutunmak İçin Yardım Eli Bekliyor!

Kayseri'de Örs ailesinin evlendikten 15 yıl sonra tüp bebek yöntemiyle kucaklarına aldıkları Recep bebeğin böbrek üstü kanser hastalığı nüksetti. Recep bebek, kanseri yenmek için yardım eli bekliyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir