Kayseri Haber / Eğitim / Erasmus’un 30.Yılı Kutlanıyor!

Erasmus’un 30.Yılı Kutlanıyor!

Türk yükseköğretiminin görevinin ise bu gençliği en güçlü, özgür ve saygın fikirle donatmak olduğunun altını çizdi. YÖK Başkanı Saraç, Türkiye’nin sahip olduğu toplam 7.000.000 üniversite öğrencisinin çok sayıda Avrupa ülkesinin nüfusundan fazla olduğunu dile getirdi. Türkiye’de ise her 1.000 kişiye 0,4 doktoralı insan düştüğüne de değindi.

YÖK, AB Bakanlığı, Türkiye Avrupa Birliği Delagasyonu ve Ulusal Ajans yurtdışı öğrenci değişim programı olarak ön plana çıkan Erasmus’un 30. yılı kutlaması için “Erasmus’tan, Erasmus Plus’a (+) 30 Yılın Hikayesi” adlı bir program düzenledi.

İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe büyükelçiler, başkonsoloslar, rektörler, eğitim müşavirleri ve öğrenciler katılım gerçekleştirdi. Toplantının açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan YÖK Başkanı Saraç, katılımcılara kurumun yapısından çalışmalara kadar çok sayıda bilgi verdi.

2001 yılında 75 olan üniversite sayısının anlık olarak 182 olarak ön plana çıktığını ileten Saraç, Üniversitelerde 7.200.000 öğrencinin eğitim ve öğretim faaliyetlerini devam ettirdiğini vurguladı. 7.200.000 sayısının birçok Avrupa ülkesinin nüfusundan fazla olduğunu dile getiren Saraç, Öğrenci sayısıyla bölgenin Rusya’dan sonraki en büyük 2. ülkesi olduğumuzu aktardı. Kız öğrenci sayısının ise erkeklere kıyasla çok sayıda ülkeden iyi olduğunun altını çizen Saraç, uluslararası öğrenci sayısının her geçen yıl artış gösterdiğine, şuanda 110.00 uluslararası öğrencinin olduğunu ve gelecek yıl yine artacağına inandıklarını vurguladı.

En fazla uluslararası öğrencinin Azerbaycan, Suriye, İran, Irak’tan geldiğini dile getiren Saraç, sadece bunlarla sınırlı olmadığına değindi.

İlginizi Çekebilir

Rektöre Batmaz soruşturması

Erciyes Üniversitesi Rektörü Muhammet Güven ve yardımcısı Murat Doğan hakkında "FETÖ üyesi olmak" suçundan soruşturma başlatıldı. Dosyada, Güven'in FETÖ'nün sivil imamlarından Kemal Batmaz'ın ağabeyi Şakir Batmaz sayesinde rektörlüğe seçildiği bilgisi yer aldı. Seçim süreciyle ilgili tanık ifadeleri de dosyaya girdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir