Kayseri Haber / Eğitim / Eğitimde Yeni Düzenleme, 12 Yıllık Uygulama Kaldırıldı!

Eğitimde Yeni Düzenleme, 12 Yıllık Uygulama Kaldırıldı!

Yeni modelle beraber öğrenciler temel dik yazıyla birlikte okuma ve yazma öğrenmeye başlayacak. Diğer yazı fontları da bu şekilde tanınacak. 3. sınıftan itibaren ise güzel yazı dersleri öğrencilere verilecek. Ardından öğrenciler 4.sınıfa geçtiklerinde, F klavye ile hızlı yazı yazmayı öğrenecekler. Okuma öğretme modeli de tekerleme, ninni, melodiyle çok zevkli bir hale getirilecek. İlkokul ders kitaplarıysa normal boyutundan çıkarılıp çizgi roman gibi hazırlanacak bol bol görsel ve karikatür bulunacak.

MEB Talim ve Terbiye Kurulu (TTK) Başkanlığı, İlk Okuma ve Yazma Öğretimi Bilgilendirme toplantısıyla beraber 2017 – 2017 eğitim öğretim yılı dahilinde eğitim görmeye başlayacak olan öğrenciler için yeni bir okuma – yazma modeli ortaya koyuldu ve bitiş eğik el yazı saf dışına alındı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, eğik yazı dayatmasını ortadan kaldıklarının altını çizerek, Zordan basite gelme uygulamasının, suyun yokuşa doğru akıtılması şeklinde olduğunu, bu tip uygulamadan öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin memnun olmadığını, çocukların sevmediği bir yemeği alıp illa yiyeceksin diyerek önlerine koyduklarına örnek veren Yılmaz, istenmeyen bir şeyden sağlıklı bir sonuç alınamayacağını dile getirdi.

Radikal ve temelli bir kopuşun söz konusu olmayacağını ileten Yılmaz, Öğrencilerin yazmaya dik yazıyla başlayacaklarını fakat el yazıyı okuyabileceklerini iletti. %99 oranında bitişik eğik yazının kaldırılması sonucunda tam anlamıyla memnuniyet olmazken, bilimsel gelişmeler de bununla birlikte büyük bir etken olarak ön plana çıktı.

İlginizi Çekebilir

Rektöre Batmaz soruşturması

Erciyes Üniversitesi Rektörü Muhammet Güven ve yardımcısı Murat Doğan hakkında "FETÖ üyesi olmak" suçundan soruşturma başlatıldı. Dosyada, Güven'in FETÖ'nün sivil imamlarından Kemal Batmaz'ın ağabeyi Şakir Batmaz sayesinde rektörlüğe seçildiği bilgisi yer aldı. Seçim süreciyle ilgili tanık ifadeleri de dosyaya girdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir