Kayseri Haber / Kayseri / Doç. Dr. Ahmet Karaman Endoskopinin Korkulacak Bir İşlem Olmadığını Söyledi!

Doç. Dr. Ahmet Karaman Endoskopinin Korkulacak Bir İşlem Olmadığını Söyledi!

Acıbadem Kayseri Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karaman, sindirim sistemiyle ilgili tanı koyulmasına çok büyük yardımı dokunan endoskopinin kesinlikle korkulacak bir işlem olmadığının altını çizdi. Doç. Dr. Ahmet Karaman, uygulamanın maksimum 6 dakika sürdüğünü belirtti.

Endoskopi uygulamasıyla mide ve bağırsak sisteminin en ince detayına kadar inceleme altına alındığını aktaran Karaman, uygulamanın nasıl ilerlediğine dair bilgi verdi.

Endoskopinin, ucunda ışık ve mikro kamera yer alan ince, yumuşak ve bükülebilen tüp şeklinde bir alet ile yapıldığına dikkat çeken Karaman, Üst sinirim endoskopisi ya da gastroskopi adıyla bilinmekte olan yöntem aracılığıyla yemek borusunun, midenin ve oniki parmak bağırsağının tüm detayları ekranda izleniyor.

5-6 dakika boyunca sürecek olan işlem 8 – 10 saat arası aç kalmaktan sonra uygulanmaktadır. İşlem öncesinde endoskopi uygulaması yapılacak olan kişiye damardan yüzeysel anestezi uygulaması yapıldığını belirten Karaman, endoskopinin ağız yoluyla yapıldığını ve bu kapsamda hastanın uyandığında tek hissettiği şeyin 1 saatlik ilaç etkisi olduğunu belirtiyor.

İncelenmekte olan söz konusu alanın en iç kalınlığı maksimum 2 milimetre olduğundan dolayı endoskopi haricinde diğer yardımcılar %100 doğru sonucu vermiyor. Birçok hastalık endoskopi sayesinde gün yüzüne çıkıyor.

Mide ve bağırsak endoskopisi olarak bilinmekte olan gastrointestinal endoskopinin pek çok hastalığın direkt olarak teşhisini koymak üzere en çok tercih edilen ve kullanılan yöntemler dahilinde olduğunun altını Çizen Karaman, endoskopik görüntüleme yöntemlerinin, reflü, yemek borusu kanseri,gastrit, ülser, mide kanseri, oniki parmak bağırsağı ülseri ve sindirim bozuklukları, kolon kanseri ve birçok hastalığın teşhisinin konulması için çok önemli olduğuna değindi.

İlginizi Çekebilir

Kayseri’den Elazığ’a Yardım Ekipleri Gönderildi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi de 2 iş makinesi 4 personel, AFAD 2 araç 12 personel, itfaiye 3 araç 8 personel, İl Sağlık Müdürlüğü 3 ambulans 9 personel, sivil toplum kuruluşları da 3 araç 8 personelin bölgeye hareket ettiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir