Kayseri Haber / Ekonomi / Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vergi ve Prim Borç Yapılandırmasını Dahiline Alan Kanunu Onayladı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vergi ve Prim Borç Yapılandırmasını Dahiline Alan Kanunu Onayladı!

Vergi ve prim borçlarının tekrardan yapılandırılması, Emlak Bankası’nın tasfiyeden çıkarılmasına yönelik yasa Cumhurbaşkanlığı aracılığıyla onaylandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vergi ve prim borçlarının tekrardan yapılandırılması, Emlak Bankası’nın tasfiyeden çıkarılmasına yönelik yasaya onay verdi.

Maliye ile Gümrük ve Ticaret bakanlıkları, Sosyal Güvenlik Kurumu, İl Özel İdareleri, Belediyeler ve Büyükşehir Belediyeleriyle, Su ve kanalizasyon idarelerinin alacak oldukları tekrardan yapılandırılan bu söz konusun kanun teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclis’i (TBMM) Genel Kurulu’nda Mayıs ayının ortalarında kabul görmüştü.

Bazı Alacakların Tekrardan Yapılandırılmasıyla Bazı Kanunlarda ve KHK’larda Değişiklik yapacak olan kanun daha önceki yapılandırma çerçevesinde başvuruda bulunamamış borçlulara yeni bir kapı açarken, daha önce yapılan yapılandırmadan yarar elde eden ve taksit ödemeleri devam edenlerin yapılandırılan borçları direkt olarak uygulama dahiline alınmıyor.

Kanunla birlikte, 31 Mart 2017 tarihi dikkat dahiline alınarak belirlenen vergiler, gümrük vergileri, vergi cezaları, bazı idari para cezaları, sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortasının primi, sosyal güvenlik destek primiyle bu söz konusu alacaklara yönelik olan tüm faiz, gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz, gecikme cezası gibi feri alacaklar yapılandırma dahiline alınıyor. Buna ek olarak aynı zamanda belediyelerin su, atık su ve katı atık gibi alacakları da bu dahile alınıyor.

İlginizi Çekebilir

Kayserili Kadın Girişimcinin Büyük Başarısı

Kayserili Kadın girişimci Zuhal Gözüküçük, İsviçre ve Fransa sınırında bulunan dünyanın en büyük parçacık fiziği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir