Kayseri Haber / Eğitim / Çocuklar okula gitmek istemiyor, Nedenine Şaşıracaksınız

Çocuklar okula gitmek istemiyor, Nedenine Şaşıracaksınız

Okula yeni başlayan çocuklar da gözüken ” Ayrılma anksiyetesi bozukluğu” yani çocuğun anneye olan aşırı derece bağlılığı. Bir tür psikolojik rahatsız olan bu durumu, Memorial Kayseri Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Şaban Karayağız şöyle değerlendirdi; okula yeni başlayan çocukta annesinden kopamama durumu, yani ayrılma anksiyetesi bozukluğu görülüyor.

Ailelerin çocuklarını aşırı korumacı tavrı, onun kendi başına bir şeyler yapmasına okula adapte olmasına mani olduğunu belirtti. Yaşları 4 ila 7 arasında annesinden daha önce hiç kopmamış bu çocuklara, sen yapma, etme, konuşma, gitme, sorumluluk aşılamayan ailelerde bu durum daha fazla ortaya çıkıyor. Okula bırakılan çocukta, ishal, kusma, karın ağrısı, nefes, darlığı, mide bulantısı, ağlama nöbetleri gibi durumlar ortaya çıkıyor. Yetişkin dönemlerin de ruhsal, psikolojik sorun yaşayan bireylerin genelinde çocukken yaşadığı travmatik  sorunlar başlıca sebeplerdir .

İlginizi Çekebilir

Sınav Stresi Nedir? Ailelerin Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sınav kaygısı, sınavdan önce öğrenilen bilgilerin sınav esnasında kullanılmasını engelleyen ve kişinin başarısız sonuç almasına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir