Kayseri Haber / Siyaset / CHP’li Vekiller Oturma Eylemi Düzenledi!

CHP’li Vekiller Oturma Eylemi Düzenledi!

Çıkarılan KHK ile birlikte kamudan ihraç edildikleri gerekçesiyle açlık grevi yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın gözaltına alınmasını protesto etme amacıyla bulunan gruba polis müdahalesinin ardından CHP’li 3 vekil İnsan Hakları Anıtı önünde oturma eylemi düzenledi.

Kızılay Yüksek Caddesi’nde bir araya gelerek Gülmen ve Özakça’nın gözaltına alınmasını protesto eden gruba polis ekipleri birçok kez dağılmaları konusunda uyarıda bulundu. Polis ekipleri tarafından yapılan uyarılara her seferinde göz ardı eden grup üyelerinden 12 kişi gözaltına alındı. Bu olayın ardından ise CHP Milletvekilleri Mustafa Balbay, Ali Haydar Hakverdi ve Veli Ağbaba İnsan Hakları Anıtı önünde oturma eylemi düzenledi.

Çevrede yoğun ve büyük güvenlik önlemleri alan polis, gruba dağılmaları için 5-6 kez uyarıda bulundu. İkazlara uymayan 7 tanesi erkek, 4 tanesi kadın olmak üzere toplam olarak 11 eylemci gözaltına alındı.

Veli Ağbaba ise yaptığı açıklamada, açlık grevini doğru bulmadığını fakat gözaltıları protesto için yapılan eyleme destek verdiklerini belirtti. Ağbaba, KHK ile yapılan ihraçlardan dolayı hükümete eleştiride bulundu.

Grubu dağıtan polis ekipleri ise, Oturma eylemi düzenlenen anıtın etrafını bariyerlerle sardı. Eylemcilerin tekrar anıt etrafında toplanmalarına müsade etmeyen polis ekiplerinin grubu dağıtmasıyla, grubun Yüksel Caddesi etrafında bulunan kafelerde bekledikleri fark edildi.

 

İlginizi Çekebilir

“Memduh Boydak, FETÖ’nün yarım kalan yemeğini FETÖ’nün kaşığıyla yedi”

Ünlü iş adamı FETÖ’nün Kayseri'deki örgüt şeması mahkemeye verdi. Tutuklu sanık Ahmet M.’nin etkin pişmanlıkta bulunduğu ifadeleri kapsamında tahliyesine karar verildi, duruşması Mart ayına erteledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir