Kayseri Haber / Teknoloji / Çalışacak İşçi Olmayınca Robotlar Faaliyete Girdi!

Çalışacak İşçi Olmayınca Robotlar Faaliyete Girdi!

Ülkedeki küçük ve orta boy işletmeler çalışacak eleman bulamadığı için, robot siparişi vermeye başladı bu çerçevede Japonya, günümüze kadar geçen süreçte en çok robot siparişini bu dönemlerde alıyor.

Japonya Çalışma Bakanlığı tarafından paylaşılan veriler neticesinde, 100 – 499 arasında çalışan sayısı bulunan şirketler, sadece 2016 yılı içerisinde 1.100.000 kişiye iş vermek istedi. Fakat işe alınan sayısı az seviyede olunca, çok büyük eleman açığı kendini gösterdi.

Yetkililere göre, bu söz konusu açığın önüne geçme arzusunda olan şirketler, verimlilikte artış yaşama hamleleri gerçekleştirdiler. Bank Of Japan tarafından yapılan araştırma, orta büyüklüğe sahip olan işletmelerin sermaye yatırımlarını %17,5 seviyesinde artıracak olduklarını dile getirdi.

Ekonomi Bakanlığı’ndan Seiichiro Inoue, Japonya’daki çalışma yaşında var olan insan sayısının hızlı bir şekilde düşüş gösterdiğini iletiyor. 1995 yılında bu sayı 87.000.000 olarak kendini gösterirken, günümüzde tam 76.000.000 seviyesine düşmüş durumda.

Kawasaki Heavy Industries Robot bölümünden Yasuhiko Hashimoto ise Japonya üzerinde yer alan şirketlerin %90’ından fazlasının küçük ve orta büyüklüğe sahip şirketler olarak ön plana çıktığını ve bu şirketlerin çok büyük bölümünde robot kullanılmadığını iletti.

Aktif olarak yaygın bir şekilde üretimi yapılan iki kollu robotlar, birçok şirketin üretimini hızlandırıp, eleman açığına çözüm üretebilir. Kawasaki’nin de üretimini gerçekleştirdiği bu robotlar, yonga üretimi yapmaktan, yemek işlemeye veya ilaç üretimi yapmaya kadar birçok alanda hizmet verebiliyor.

Nikkei Asian Review’e göre, Japonya robot endüstrisi 2015 yılına kadar 43.100.000.000 $ büyüklüğe ulaşım sağlayacak.

İlginizi Çekebilir

Müslümanlar İçin Alternatif 5 iPhone Uygulaması!

Kutsal Ramazan ayına girdiğimiz şu günlerde ezan vakitlerinin yanında aynı zamanda İslami yaşama ilişkin günlük hayatta işinize yarayacak 5 alternatif iPhone uygulaması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir