Kayseri Haber / Eğitim / BÜSAM Seminerleri Büyük Bir Hızla Devam Ediyor!

BÜSAM Seminerleri Büyük Bir Hızla Devam Ediyor!

Şehir Akademi’de bu hafta gerçekleştirilen zaman seminerlerinin yanında aynı zamanda Gündelik Hayatın Sekülerleşmesi konulu bir de panel yapıldı.

BÜSAM Kapsamında yer alan Şehir Akademi’de varlık, bilgi ve değer seminerlerinin hemen ardından uzman seminerleri de 2 farklı seminerle birlikte tamamlandı. Bu çerçeve dahilinde İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yücel Bulut, Zaman, Mekan ve Uzam İlişkisi konulu bir seminerin sahibi olurken, Seminerde yaklaşık olarak 3 asırdır ezeli ve ebedi problemin en önde geleninin modernleşme, çağdaşlaşma ve batılılaşma olduğunu aktaran Bulut, Konuşurken anlaşılmış gibi yapılan, fakat ne olduğunun kesinlikle farkında varılamayan bu konulardan dolayı zaman içerisinde dönülmesi ve telafi edilmesi çok zor hatalara yol açıldığını belirtti. Bu sürecin yalnızca Türkiye’yi etkisi altına almadığını, tüm İslam dünyasını bu süreç içerisinde etki altında kaldığını kaydrtti.

Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celaleddin Çelik ise “Sosyal Kültürek Zaman, Zamanın Kültürel ve İdeolojik Kullanımları” konulu ders verdi. Zamanı anlama sorununun mevcut olduğunu aktaran Çelik, Bu sorunun evrensel ve dünya çapında olan bir sorun olarak n plana çıktığını ve zaman denilen şeyin bilinmediğini belirtti. Zamanı ancak mekan üzerinde bırakılan etkilerle fark etmekte olduğumuzu iddia eden Çelik, Zamanı toplumsal hayatta bulunan izlerden takip ettiklerini kaydetti.

Şehir Akademi’nin iki ayrı seminerinin yanı sıra “Gündelik Hayatın Sekülerleşmesi” konulu bir de panel gerçekleştirildi.

İlginizi Çekebilir

Recep Bebek Yaşama Tutunmak İçin Yardım Eli Bekliyor!

Kayseri'de Örs ailesinin evlendikten 15 yıl sonra tüp bebek yöntemiyle kucaklarına aldıkları Recep bebeğin böbrek üstü kanser hastalığı nüksetti. Recep bebek, kanseri yenmek için yardım eli bekliyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir