Kayseri Haber / Eğitim / “Bilime Yön Veren 100 Türk Bilim Adamı Sıralamasına” Erciyes Üniversitesi’nden 2 Bilim Adamı Girdi!

“Bilime Yön Veren 100 Türk Bilim Adamı Sıralamasına” Erciyes Üniversitesi’nden 2 Bilim Adamı Girdi!

Dünyada doğal bilimler alanında faaliyetlerini devam ettiren Türk bilim adamlarının H-endeksine göre yapmış olduğu araştırmaların değerlendirme altına alındığı söz konusu kitapta,H-endeksi en yüksek 100 Türk bilim adamına yer verildi.

Aralarında Nobel ödülünün sahibi olan Prof. Dr. Aziz Sancar’ın da yer aldığı Bilime Yön Veren 100 Türk Bilim Adamı sıralamasına, Erciyes Üniversitesi’nden 2 adet bilim adamı girme başarısı yakaladı. Erciyes Üniversitesi’de bilişim alanında sıralamaya girmeyi başaran Mühendislik Fakültesi Bil. Müh. Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derviş Karaboğa, yapay arılar üzerinde çalışarak her türlü sayısal tasarım çerçevesinde kullanılması mümkün bir Yapay Arı Kolonosi sistemi yaparak adını dünya genelinde duyurmuştur.

Prof. Dr. Karaboğa tarafından gerçekleştirilen bu tasarım dünyada yeni bir yaklaşıma yelken açmış, yeni araştırma ve tez konularının ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Prof Dr. Karaboğa, ERÜ’de evrimsel hesaplama, sinirsel ağlar, bulanık kümeler ve sistemler tarzında birçok konuda araştırmalarını aktif olarak devam ettirmektedir.

Analitik Kimya alanında sıralamaya girme başarısı yakalayan ERÜ Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Soyal ise, 2001 yılında analitik kimya alanı çevresinde eser elementlerin farklı inorganik ortamlardan soyutlanarak zenginleştirilmesi alanında gerçekleştirmiş olduğu çalışmalarla gözleri üzerine çeviriyor.

Terk edilmiş maden bölgelerinde rast gelinen ağır metallerı araştırma altına alan projelere desteklerini esirgemeyen Soylak’ın aynı zamanda çevre ve çevre kirliliğine yönelik bir takım çalışmaları aktif olarak hala devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Recep Bebek Yaşama Tutunmak İçin Yardım Eli Bekliyor!

Kayseri'de Örs ailesinin evlendikten 15 yıl sonra tüp bebek yöntemiyle kucaklarına aldıkları Recep bebeğin böbrek üstü kanser hastalığı nüksetti. Recep bebek, kanseri yenmek için yardım eli bekliyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir