Kayseri Haber / Teknoloji / Bellek Odaklı Bilgisayarla Birlikte İnsanlığa Çok Büyük Ölçüde Fayda Sağlanacak!

Bellek Odaklı Bilgisayarla Birlikte İnsanlığa Çok Büyük Ölçüde Fayda Sağlanacak!

Büyük veri çalışmaları, yapay zeka, makine öğrenimi ilk sırada yer almak üzere birçok alanda insanlığa fayda sağlamak amacıyla kullanılanlar arasında yer alıyor. Boyutları terebaytla geçebilen Büyük Veri birikimlerini işleyebilmek için birden fazla bilgisayarın işlem gücüne ihtiyaç duyuluyor.

Bu konu üzerinde etkin bir çözüm sunmak ve kendi AR  – GE çalışmalarında ne kadar başarılı olduğu iddiasını kanıtlama niyetindeki teknoloji devi HP, 2016 yılı Kasım ayında The Machine adını verdiği bir prototip üzerinde çalışmalarını başlattığının duyurusunu yaptı.

Bellek odaklı bir sistem olarak ön plana çıkan The Machine, belleğin yanı sıra, depolama ve işlemcilerin günümüz zamanında problemlerinin önüne geçebilmek için bellekle nasıl aynı çatı altında toplanabileceklerini keşfetmek amacıyla hazırlandı.

Sistem, güncel olarak dünya üzerinde yer alan en yüksek bellek miktarına sahip tekil bilgisayar olarak ön plana çıkıyor. Toplam olarak 40 düğümden (sistemin her bağlantısına verilen isim) meydana gelen proje, 160 Terebayt belleğin yanı sıra, ThunderX2 adı verilen Linux tabanlı işletim sistemine mensup. 30 adet ARM işlemci bulunduruyor.

Sistemin bellek miktarı, güncellemeyle birlikte neredeyse sınırı olmayan denilmesi mümkün bir büyüklüğe erişebilmektedir. 4.096 yottabaytlık üst sınır, günümüz dijital dünyasının 1.000 katı büyüklüğü barındırıyor. ( 1 yottabayt = 1.000.000.000.000.000 terebayt)

Teknoloji devleri arasında yer alan HP, bir ilk altına imza atarak, sektörde güçlü bir oyuncu olduğunu bir kez daha hem diğer sektör temsilcilerine hem de dışarıda kalan sektör izleyicilerine kanıtladı.

 

İlginizi Çekebilir

Müslümanlar İçin Alternatif 5 iPhone Uygulaması!

Kutsal Ramazan ayına girdiğimiz şu günlerde ezan vakitlerinin yanında aynı zamanda İslami yaşama ilişkin günlük hayatta işinize yarayacak 5 alternatif iPhone uygulaması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir