Kayseri Haber / Kayseri / Başkan Çelik Kent Ekmeğin Üretim Sürecini Denetledi

Başkan Çelik Kent Ekmeğin Üretim Sürecini Denetledi

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, dün gece Kayseri’nin önemli yatırımlarından bir tanesinin olan Kent Ekmek Üretim Tesislerindeydi. Kaliteyi en üste çıkartırken fiyatı dengede tutmak istediklerini belirten Başkan Çelik, 250 gramı 75 kuruş olan ekmeğin gramaj israfını önlemek için 200 grama çektiklerini ve fiyatını da 60 kuruş olarak belirlediklerini söyledi. Ekmeğin üretilmesi serüvenini adım adım takip ederek sabahın erken saatlerine kadar Kent Ekmek tesislerinde kalan Başkan Çelik, Kayseri halkına ne denli kaliteli bir ürün sunduklarından aşama aşama bahsetti. Ekmeğin serüvenin unla başladığını ifade eden Başkan Çelik, Kent Ekmek’te Türkiye’deki en kaliteli unun kullanıldığını, Kent Ekmek’e gelen unun öncelikle tesisler içindeki laboratuvara alındığını, Un’un, tüm kalite testlerinden geçtikten sonra onaylanırsa silolarımıza aldıkların, daha sonra un’un elektronik ortamda dışarıdaki silolardan hangi undan ne kadar gelecekse hiçbir katkı maddesi kullanılmadan karışım teknesine geldiğini, buradan hamur makinelerine gönderildiğini ve el değmeden yoğrularak bir süre mayalanması için dinlendirildiğini söyledi. Daha sonra hamurun otomatik olarak kesme-tartma makinesine boşaltıldığını,  otomatik olarak gramajına göre kesilen hamurun ara dinlenme makinesinde de bir süre dinlendirildiğini, daha sonra da şekil verme makinesinde ilk şeklini aldığını belirtti.

Başkan Çelik Türkiye’de ve dünyada olmayan ve özel olarak dizayn edilen fermantasyon bölümü hakkında bilgi verdi

Bu fermantasyon bölümünde katkı maddesiz tamamen doğal ekmek yaptıklarını vurgulayan Çelik, ”Eğer siz hamura katkı maddesi koyarsanız yarım saatlik dinlendirmeyle kabartırsınız. Ama biz babaannelerimizin akşamdan sabaha kadar hamuru mayalandırdıkları gibi 1,5 saat süreyle nihai dinlendirmeyle dinlendiriyoruz. Böylece fermantasyon süresini tamamlıyor ve fırın bölümüne geçiyor. Bizim fırınımızın en önemli özelliği nihai dinlendirme bölümü. Birçok endüstriyel fırında kimyasal katkı maddeleri ile ekmek kabartılıyor ve sağlıklı olmayan ekmek üretiliyor. Biz nihai dinlendirme bölümünü kendimize özel dizayn ettirerek, hamurun kendi kendine ekşimesini sağladık. Dünyada ve Türkiye’de böyle bir tesis yok” dedi. Üretim fırınlarının tam elektronik olduğunu ve pişirme süresi ile fırın ısısının otomatik olarak ayarlandığını, Saat 23.00’de başlayan ekmeğin pişirilmesi sürecinin gece yarısı saat 02.00’ye kadar sürdüğünü ve ekmeğin fırından çıkmaya başladığını söyleyen Çelik, “Fırından çıkan ekmeğin ısısı 100 derece. Çıkan ekmeği hemen kasalarsanız hamur olur ve lezzetini kaybeder. Döner kuleyle 100 derece sıcaklıktaki ekmek 30 dereceye iniyor ve ambalajlamaya geçiyor. Sabah da hemşehrilerimize sunuluyor” dedi.

Bu tesiste küçük 50 gram olan Roll Ekmeğinin’de üretildiğini ve aynı süreçten geçtiğini belirten Başkan Çelik, “Bizim bir tek gayemiz vardı. En kaliteli ekmeği, en ucuz fiyata hemşehrilerimize yedirmek. Sosyal Belediyecilik anlamında yaptığımız en değerli projelerimizden birisi” diyen Çelik gece vardiyasını bitirdi.

İlginizi Çekebilir

Polis memurunun cenaze töreninde duygulandıran feryat: Baba bizi bırakma

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden polis memuru için emniyette tören düzenlendi. Törende merhum polisin üçüz çocuklarının "Baba bizi bırakma" feryadı ise duygusal anlar yaşattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir