Kayseri Haber / Gündem / Bamya, Altınla Yarışıyor!

Bamya, Altınla Yarışıyor!

Kilosu 150 TL olan bamya, altın fiyatlarıyla rekabet içerisine girmiş durumda. Tek yemeklik yani gramlık bamya satışları paketler de satılıyor. Birçok sağlık problemine deva olduğu bilinen ve özellikle kışın tüketilmesi insan sağlığı için çok faydalı olan kurutulmuş bamya, kilogram fiyatıyla altınla rekabet içerisine girmiş durumda.

Kolestrol, cilt, diyabet, soğuk algınlığı, katarakt ve öksürüğe kadar her derde deva olan bamyanın fiyatı çeşitlerine göre değişiklik gösteriyor. En ucuz bamya fiyatının kilosu 140 TL iken fiyatlar 155 TL’ye kadar uzanıyor.

Kayseri Kazancılar Çarşısı’nda sucuk ve pastırmanın yanında aynı zamanda baharat işleriyle de uğraşmakta olan Hakan Ton (27), 1.sınıf olarak tanınan ve bilinen bamya fiyatının 140 TL olduğunu söylerken, kır bamyası olarak tanımlanan bamyanın ise kilogram fiyatının 150 TL olduğunu dile getirdi.

Bamyanın çok zahmetli ve bol emek gerektiren kurutma yolculuğu olduğundan dolayı fiyatının zirvelerde bulunduğunu aktaran Ton, Örnek olarak yaklaşık 5 kilo yaş bamyadan 1 kilo kuru bamya çıktığını dile getirdi. Bamyanın dizilmesine, kurutulmasına kadar her işlemin çok büyük emek sarf edilen bir işlem olduğunu aktaran Ton, fiyatlar o kadar emeğe karşın uygun seviyelerde dedi.

Bamyanın faydalarını saymakla bitiremeyen Ton, birçok hastalığa iyi geldiğini ve kış aylarında vatandaşların ilgi odağı halini aldığını belirtiyor. Bamyanın kilogram fiyatının altınla yarıştığına değinen Ton, Gram altının fiyatının 142 TL olduğunu ve bamyanında kilosunun 150 TL olduğunu belirtti. Bu kapsamda herkesin kilogramla bamya alamadığını aktaran Ton, buna çözüm için gramlık paketler hazırladıklarını aktardı. En azından bir yemeklik paket bamya alan kişi sayısının oldukça fazla olduğunu belirten Ton, bir yemeklik bamyanın fiyatının 14 TL olduğunu söyledi.

İlginizi Çekebilir

Kayseri’den Elazığ’a Yardım Ekipleri Gönderildi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi de 2 iş makinesi 4 personel, AFAD 2 araç 12 personel, itfaiye 3 araç 8 personel, İl Sağlık Müdürlüğü 3 ambulans 9 personel, sivil toplum kuruluşları da 3 araç 8 personelin bölgeye hareket ettiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir