Kayseri Haber / Sağlık / Bakanlığın SMA Açıklamasına Ailelerden Cevap Geldi!

Bakanlığın SMA Açıklamasına Ailelerden Cevap Geldi!

Eskişehir’de Spinal Muskuler Atrofi (SMA) hastası bir yaşındaki Çağan Demir’in ailesi, ABD’de bir ilaç firması aracılığıyla üretimi yapılan ilacın Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye’de de kullanılabilmesi için yürütülen çalışmalar sonucunda çok büyük umut sahibi oldu.

Çağan Demir’i Batıkent Mahallesi’nde bulunan evinde ziyarete giden Eskişehir İl Sağlık Müdürü Ali Mumcu, SMA hastası ailelerin ve çocukların yaşamış oldukları problemleri yakından inceleme altına aldıklarının altını çizerek, ilaç probleminin Sağlık Bakanlığı tarafından en kısa süre içerisinde çözüme kavuşturulacağı belirtti ve aileye umut verdi.

Sağlık Bakanlığının ilaçların karşılanacak olduğunu iletmesi üzerine büyük bir mutluluk yaşayan Çağan Demir’in annesi Ece Soyer Demir’de omurilikteki ön boynuz motor sinir hücrelerini etkileyerek hareket yetilerini tamamen devre dışı bırakmasa da buna yakın bir şekilde devreden çıkaran kas hastalığıyla ilgili ABD’de bir ilaç firmasının daha geçen yıl ilaç çalışmalarını tamama erdirdiğini ve ilgili kurumlardan onay aldığını hatırlattı.

Demir, SMA TİP 1 hastası evladının istemli kaslarını kendi iradesiyle kontrol edemediğini, kol, bacak hareketleri, emme, yutma gibi temel reflekslerin evladın da bulunmadığını gözleri dolu bir şekilde anlattı.

SMA aileleri olarak çok mutlu bir haber aldıklarına değinen Demir, Türkiye genelinde toplam olarak 114 çocuğun hayatının kurtulacağı bu ilaç, SGK dahilinde alınabilecek açıklamasında bulundu.

Bu mutluluğu yaşamalarına vesile olan başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gelmek üzere, Başbakan Binali Yıldırım’a, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a ve desteklerini asla üzerinden esirgemeyen Vali Azmi Çelik’e teşekkürlerini iletti.

Yine SMA TİP1 Hastası Utku Yurtsever’in annesi Nevgül Yurtsever de oğlunun 28 aylık olduğunu, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın, rahatsızlıkla kavga içerisinde olan çocuklar adına çok büyük bir umut kaynağı olarak ön plana çıktığını, dolu gözlerle anlattı.

İlginizi Çekebilir

Tuz Tartışmasına Kayseri’de Girdi!

Son günlerde gündeme hızla oturan ve her doktorun farklı bir şey söylediği tuz tartışmasına yönelik Kayserili doktordan açıklama geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir