Kayseri Haber / Eğitim / Bağışlarla Yapılan Kütüphane Hizmet Vermeye Başladı!

Bağışlarla Yapılan Kütüphane Hizmet Vermeye Başladı!

Fatih Sultan Mehmet Han İlkokulundaki törene Kayseri Vali Yardımcısı Baha Baçelik, Erciyes Üniversitesi Kaymakamı Erkaya Yırık, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, Erciyes Üniverstesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Doğan, Melikgazi Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Kahraman, Melikgazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Tuncay Demir, Okul Müdürleri, Veliler ve Erciyes Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde öğrenim gören öğrenciler katılım gerçekleştirdi.

Osman Elmalı yapmış olduğu konuşmada, Okumanın aklı başında olan herkesin kesinlikle yapması gereken bir iş olduğunu ve Kuran-ı Kerim’in bile ilk emrinin “OKU” olduğunu belirtti. İnsanların okumak ve düşünmekle sorumlu tutulduğunun çok fazla yerde tekrar edildiğini belirten Elmalı, Dinin ve kültürün okumayı teşvik etmesine karşın, Türkiye’de olan kitap okuma oranlarının hiç iç açıcı bir durumda olmadığını kaydetti.

Bu konuda Kültür Bakanlığı tarafından bir inceleme yapıldığını belirten Elmalı, Türkiye nüfusunda bulunan %31’lik bir kısmın hiçbir zaman kitap okumadığını vurguladı. Ülkemizde yılda okunan kitap sayısının 7.2 kitap olduğunu belirten Elmalı, Türkiye’de yer alan kütüphane sayısının 1.434, kahvehane sayısının 600.000 olduğunu da belirtti. En çok kitap okuyan grubu 7-14 yaşın oluşturduğuna değinen Elmalı, 15-34 yaş grubunda kitap okuma ve internet kullanmanın, diğer gruplara göre çok fazla olduğunu, +35 yaş grubunda olanların ise çoğunlukla TV izlediğini ve aileyle zaman geçirdiğini belirtti.

 

İlginizi Çekebilir

Polis memurunun cenaze töreninde duygulandıran feryat: Baba bizi bırakma

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden polis memuru için emniyette tören düzenlendi. Törende merhum polisin üçüz çocuklarının "Baba bizi bırakma" feryadı ise duygusal anlar yaşattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir