Kayseri Haber / Kayseri / Babasına Verdiği Karaciğerle, Hayata Tutundurdu!

Babasına Verdiği Karaciğerle, Hayata Tutundurdu!

Niğde’nin Ulukışla İlçesinde ikamet etmekte olan karaciğer yetmezliği hastalığı bulunan 63 yaşındaki Abdurrahman Kuzum’a, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde başarılı bir operasyon sonucunda, öz evladı olan 33 yaşındaki Hakkı Kuzum’dan alınan karaciğerin nakli yapıldı.

Ağır karaciğer yetmezliğinden dolayı Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başvuru yapan Kuzum’un yapılan kontrollerin sonrasında karaciğerinin tamamen iptal olduğunu, görevini yapamadığı anlaşıldı ve karaciğer nakli gerektiği belirtildi.

Ardından donör aramasında hastanın öz oğlunun karaciğerinin nakil için birebir uygun olduğu görüldü. Ardından yapılan başarılı ameliyat sonrasında oğlu Hakkı Kuzum babasına Karaciğerini naklettirdi.

Başarılı ameliyat sonrasında eski sağlığına kavuşmuş olan Abdurrahman Kuzum, Yapılan karaciğer nakli sayesidne sağlığını ellerine aldığını belirtti ve bunu yapan oğluna çok teşekkür etti. Kendisini hayata tekrardan döndüren doktorlara da minnettar olduğunu vurguladı.

Babasını karaciğerini naklettiren Hakkı Kuzum ise, Babasına karaciğer nakli yapılmasının gerekli olduğunu duyduğu anda kardeşiyle birlikte gönüllü olduklarını belirtti. Yapılan testlerin ardından kendisinin karaciğerinin uygun olduğunu ve naklettirdiğini belirtti. Ameliyat sonrasında ilk iki gün zorlandığını belirten Kuzum, güncel olarak kendisinin iyi olduğunu belirtti ve ameliyatı gerçekleştiren doktora minnettar olduğunu Hakku Kuzum’da vurguladı.

ORGAN NAKLİNİN ÖNEMİ

Erciyes Üniversitesi’nde başarılı karaciğer naklinin altına imza atan Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Zeki Yılmaz ve Yrd. Doç. Dr. Ertan Emek’le İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mevlüt Başkol, organ bağışının ne kadar önemli olduğunu vurgulayarak, Organ nakli beklemekte olan kişileri kendi yerimize koyup empati yapmamız gerektiğinin altını çizdi.

İlginizi Çekebilir

Polis memurunun cenaze töreninde duygulandıran feryat: Baba bizi bırakma

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden polis memuru için emniyette tören düzenlendi. Törende merhum polisin üçüz çocuklarının "Baba bizi bırakma" feryadı ise duygusal anlar yaşattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir