Kayseri Haber / Gündem / Atatürk’ün Emriyle Açılan Çocuk Yuvası Kapatılıyor!

Atatürk’ün Emriyle Açılan Çocuk Yuvası Kapatılıyor!

Yuvanın 39 dönümlük alana sahip arazisinin ve binasının ne olarak değerlendirileceği henüz netleşmedi. Çok sayıda oyuncağın, orijinal beşiklerin ve çeşmelerin yer aldığı tarihi Atatürk’ün emriyle açılan yurdun, müze olarak korunması gelen talepler arasında.

Atatürk’ün verdiği emirle birlikte Amerika’ya gidip çeşitli araştırmalarda bulunan Fuat Umay’ın Amerikalı Müslüman işçilerden topladığı bağışlarla birlikte kurulan Atatürk Çocuk Yuvası, Haziran ayı içerisinde kapılarını kapatacak. Kapatıldıktan sonra ise söz konusu arazinin ve binanın ne olarak değerlendirileceği konusunda henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Türkiye’ye ziyarete gelen yabancı devlet adamlarının hediye olarak bıraktığı çok sayıda oyuncağın, orijinal beşiklerin ve çeşmelerin yer aldığı tarihi yurdun, müze olarak değerlendirilmesi şuan istenilenlerin başında bulunuyor.

Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneği Başkanı Abdullah Oskay, Keçiören Atatürk Çocuk Yuvası’nın içerisinde bulunan tarihi anıtlar sebebiyle müze olarak değerlendirilmesini ve daha fazla harap olmadan gelecek nesillere aktarılması isteklerinin varlığını iletti. Tıpkı Ulucanlar Cezaevi gibi buraya da sahip çıkılması talebinde bulunduklarını vurguladı.

Yazar ve şair Sunay Akın, yurtta yer alan eserlerin toplumun ortak kullanım nesnesi olarak ön plana çıktığını ileterek, bu şekilde bir yeri yıkmanın veya başka bir biçimde kullanmanın dünyanın pek çok yerinde müzeyi yok etmek anlamı taşıdığını iletti. Mekanın çeşitli yenileme ve düzenlemelerle beraber yurt olarak kullanılmaya devam etmesi gerektiğine dikkat çeken Aksın, aksi takdirde nesli tükenen son kuşu öldürüp doldurmak gibi bir şey olacağını iletti.

 

İlginizi Çekebilir

Recep Bebek Yaşama Tutunmak İçin Yardım Eli Bekliyor!

Kayseri'de Örs ailesinin evlendikten 15 yıl sonra tüp bebek yöntemiyle kucaklarına aldıkları Recep bebeğin böbrek üstü kanser hastalığı nüksetti. Recep bebek, kanseri yenmek için yardım eli bekliyor...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir