Kayseri Haber / Ekonomi / ASÜD’den “Sokak Sütü” Uyarısı Geldi!

ASÜD’den “Sokak Sütü” Uyarısı Geldi!

Ambalajlı Süt ve Süt Ürünleri Sanayicileri Derneği (ASÜD) Başkanı Harun Çallı, Dünya Süt Günü sebebiyle yapmış olduğu yazılı açıklamada, beslenme ögeleri yönünden çok zengin bir içeriği bulunan süt ve sütten yapılan gıda ürünlerinin, sağlıklı yaşama perde açmak için vazgeçilmesi mümkün olmayan gıdaların ilk sırasında geldiğini belirtti.

Süt ve süt ürünlerinde güvenli tüketim yönünden ambalajın önemine dikkat çeken Çallı, Çiğ süt satışı konusunda yapılan düzenlemenin, çiğ sütün satışını unsurlarla sınırlandırdığını iletti. Ardından ise tüketicilerin kesinlikle daha sağlıklı bir yaşam için bu sütten uzak durması gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’de içme sütü ilk sırada olmak üzere, süt ve süt ürünlerinin tüketiminin gelişmiş ülkelerin çok geride kaldığını vurgulayan Çallı, Avrupa Birliği ülkelerinin, Avustralya’nın, ABD ve Kanada’nın kişi başı yıllık içme sütü tüketim rakamının 100 kg ve üzerinde seyrettiğini ve bizim ülkemizde bu rakamın 25 kilograma zar zor dayandığını iletti.

Kemik sağlığı yönünden tüketimi önerilenlerin ilk sırasında bulunan süt ve süt ürünlerinin, çocukluk dönemiyle birlikte başlayarak hayata gözlerimizi yumana kadar tüketilmesi gerektiğine değinen Çallı, 2017 yılında 6.kez uygulanan Okul Sütü programının alışkanlık kazanma yönünden büyük önem arz ettiğini belirtti.

İlginizi Çekebilir

Kayserili Kadın Girişimcinin Büyük Başarısı

Kayserili Kadın girişimci Zuhal Gözüküçük, İsviçre ve Fransa sınırında bulunan dünyanın en büyük parçacık fiziği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir