Kayseri Haber / Sağlık / Artık Acı Çekmeden Normal Doğum Yapılabilecek!

Artık Acı Çekmeden Normal Doğum Yapılabilecek!

Halk arasında yaygınlaşmış ismiyle Prenses Doğum olarak da bilinen tıbbi adı epidural anesteziyle normal doğum olan doğum şekli, kadınların 0 acı hissiyatı yaşayarak normal doğum yapmasına olanak tanıyor.

Hem normal doğum yapmak hem de ağrı çekmemek günümüz tıp teknolojisinde mümkün. Doğum sırasında çekilen ağrı korkusu bilindiği üzere çok yaygın bir korku olarak ön plana çıkıyor. Bu sebepten dolayı çok sayıda anne adayı çocuğunun doğumunu sezaryen yöntemiyle yapıyor. Fakat günümüz anestezisinde bunu önlemek artık çok kolay bir hal almaya başladı.

Epidural Anestezi sayesinde sancı çekmeden bir doğum yaşamak artık mümkün hale getirildi. Epidural Uygulama, doğum eylemi aktif olarak başladığında yani rahim açıklığının 4cm boyutuna ulaşması ve her kasılmanın 3 dakika aralıklarla gelmesiyle birlikte başlıyor.

Vücudun bel kısmından omurgaların ara bölümünden yerleştirilen bir kateter aracılığıyla lokal anestezik madde vücuda enjekte edilerek belden aşağısının ağrısının tamamen hissedilmez hale gelmesi sağlanıyor. Son derece güvenilir bir yöntem olarak ön plana çıkmasından dolayı sıkça bireyler tarafından tercih edilmekte.

Epidural uygulamada, anestezi dozu sadece rahimin kasıldığı anlar sırasında oluşan ağrıları ortadan kaldırıyor. Fakat rahim kasılmalarını azaltmıyor. Buda doğumun normal ilerlemesine olanak tanıyor. Bu şekilde sadece ağrı duyumu yoksalıyor, diğer dokunma ve hareket duyusuna herhangi bir şey olmuyor.

 

İlginizi Çekebilir

Tuz Tartışmasına Kayseri’de Girdi!

Son günlerde gündeme hızla oturan ve her doktorun farklı bir şey söylediği tuz tartışmasına yönelik Kayserili doktordan açıklama geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir