Kayseri Haber / Gündem / Anayasa Mahkemesi CHP’ye Ret Verdi!

Anayasa Mahkemesi CHP’ye Ret Verdi!

Anayasa mahkemesi CHP mensubu bazı milletvekillerinin 6713 sayılı Kanun’un bazı maddelerinin iptal edilmesi ve yürürlükten çıkarılmasına ilişkin yaptığı başvuruyu reddetti.

Resmi Gazete’de yayımlanan Yüksek Mahkeme kararında, CHP mensubu milletvekilleri Engin Altay, Levent Gök ve Özgür Özel ile 112 milletvekili tarafından 6713 sayılı Kanun’la ilgili başvuruda bulunulduğu hatırlatıldı.

Başvuruda, söz konusu olan Kanun’un 3.maddesinin 1 numaralı fıkrasında bulunan “Komisyon, İçişleri Bakanlığı bünyesinde sürekli kurul olarak görev yapar.” cümlesi ile “Komisyon; Müsteşarın başkanlığında, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanı, Kurul Başkanı, Bakanlık I. Hukuk Müşaviri, Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürü, üniversitelerin ceza ve ceza usul hukuku ana bilim dallarında görevli öğretim üyeleri arasından Bakanın teklif edeceği üç aday ile baro başkanı seçilme yeterliğine sahip serbest avukatlar arasından Adalet Bakanının teklif edeceği üç aday arasından Bakanlar Kurulunca seçilecek birer üyeden oluşur.” şeklindeki 2 numaralı fıkrası ve aynı zamanda “Komisyonun faaliyetleri ve diğer ihtiyaçları ile yolluk giderleri için, her yıl İçişleri Bakanlığı bütçesine gerekli ödenek konulur.” şeklindeki 5. maddesinin 10 numaralı fıkrasının Anayasa’ya aykırı ve Anayasa konusunda problem yarattığı iddiasıyla iptallerinin ve yürürlüklerinin ortadan kaldırılmasına yönelik talep de bulunduğunu edinilen bilgiler arasında yer aldı.

Anayasa Mahkemesi tarafından verilen kararda, itiraza konu olarak ön plana çıkan maddelerin, Anayasa’ya aykırı bir seyir izlemediğine ve iptal isteminin reddedilmesine oy birliğiyle birlikte hüküm kılındığı açıklandı.

Kararda, aynı zamanda söz konusu olan kanunun maddelerinin yürürlüklerinin durdurulmasına yönelik ayrı bir şekilde beyan edilen talebin de ret aldığı açıklandı.

İlginizi Çekebilir

Alacak Verecek Davası Kanla Bitti!

Olayda bir can kaybı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir