Kayseri Haber / Kayseri / Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Kapsamında, Mustafa Kutlu Paneli

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Kapsamında, Mustafa Kutlu Paneli

Mustafa Kutlu adına düzenlenen panel, Erciyes Kamp ve Eğitim Merkezinde toplandı.Panelde öğrencilerin yanı sıra  Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Vali Yardımcısı Baha Başçelik, Proje Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü, İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Murat Eskici’de katıldı.

Saygı ve İstiklal Marşının ardından panelin açılış konuşmasını yapan  İl Milli Eğitim Müdürü Osman Elmalı, “Başta Mehmet Akif Ersoy olmak üzere milli ve manevi değerlerimize sahip çıkan, kültürümüze önemli katkıları olan şair ve yazarlarımızın eserlerini öğrencilerimize okutmak, okudukları yazarların eserlerini değerlendirmelerini sağlamak, okunan eserlerin kendilerinde meydana getirdiği tesirleri anlatmalarına imkan sağlamak ve kendilerini ifade edebilme becerilerini kazandırmak amacıyla Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Panelinin 2’incisini düzenliyoruz. Panel başkanı ve panelistlerin hepsi Anadolu Mektebi Yazar Okumaları kapsamında okuma yapan öğrencilerimizdir. Gittikçe teknolojinin kuşatması altına girdiğimiz, kitap deyince sadece ders kitabının akla geldiği ve toplumun akademik başarıyı merkeze aldığı bu dönemde böyle seçkin ve seçilmiş yazarların okunuyor olması gelecek adına bizleri umutlandırıyor. Çünkü bu insanlar kendi döneminde ülkesinde fikirlerini çilesini çekmiş bir derdi ve davası olan insanlardır. Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi’ne seçilen Mustafa Kutlu, Tarık Buğra, Cengiz Aytmatov, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Necip Fazıl Kısakürek gibi yazarlarımızın yerli ve milli olması, Anadolu insanının sesini yansıtması ve ideal modelleri olması son derece önemlidir” dedi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem de konuya şöyle değindi,  “Bu küçük ama derin bir projedir. Sami Güçlü bakanımızın fikri ile 2012 yılında başlayan ve sonraki değerlendirmelerde çok faydalı olacağını gördüğümüz bir projeyi Milli Eğitim Bakanlığı’nın bünyesine alarak bir protokol ile sürdürülebilecek bir proje haline getirdik. Şuanda 20’nin üzerinde ilde ve birçok ilçede bu proje yürüyor. Burada da 5 öğrencimiz Mustafa Kutlu’yu anlattı. Bu öğrenciler Mustafa Kutlu’nun bütün eserlerini okudular. Hakkında yazılan yazılarını, kitaplarını okudular ve konularına göre sunum yaptılar. Çok etkileyici bir şekilde lisede okuyan çocuklar yazarımız hakkında bilgi sahibi oldular”

Panelin sonunda öğrenciler Mustafa Kutlunun eserlerini okudu.

İlginizi Çekebilir

Polis memurunun cenaze töreninde duygulandıran feryat: Baba bizi bırakma

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden polis memuru için emniyette tören düzenlendi. Törende merhum polisin üçüz çocuklarının "Baba bizi bırakma" feryadı ise duygusal anlar yaşattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir