Kayseri Haber / Ekonomi / Amasya’nın Bu Yılki Turist Hedefi: 650.000 Kişi

Amasya’nın Bu Yılki Turist Hedefi: 650.000 Kişi

Harşena Dağı, Pontus Kral Kaya Mezarları, Yalıboyu Evleri ile birlikte ziyaretçilerini etki altına alınan Amasya’nın termal, trekking ve av turizmiyle birlikte öne çıkarak turizmde marka şehir olarak kendini gösterme hedefi yer alıyor.

Vali Salih Işık, bu yılki hedeflerinin 650.000 turist olduğunu iletirken, 2023 yılında ise bu hedefin 1.000.000 civarına çıkmasını beklediklerini iletti. Amasya’nın 7.500 yıllık bir tarihi bulunan, 17 uygarlığa ev sahipliği yapmış bir şehir olarak ön plana çıktığını aktaran Işık, hedeflerine ulaşabilmek için şehrin, kültür, termal, doğa ve av turizmiyle kendini göstermesine ilişkin çalışmalara hız kazandırdıklarına değindi.

Amasya’nın Anadolu’da örnek bir Türk şehri olarak öne çıktığına değinen Işık, Tarihi yapıları, kültür birikimi ve günümüze kadar ulaşan muhteşem sanat unsurlarıyla her dönemden eserlerin meydana gelebileceği bu şirin şehrin, eş zamanlı olarak edebi ve folklorik değerleriyle de birlikte özgün bir yapı oluşturduğunu belirtti.

Işık, Amasya’nın tarihi ve kültürel güzelliklerini turizme kazandırmak için çok ciddi çalışmalar yaptıklarının altını çizerek, 2002 yılından günümüze şehre gelen turist sayısına göz gezdirildiğinde çok ciddi bir artış olduğunu gözlemlediklerini vurguladı. 2002 yılında 90.000 olarak ön plana çıkan turist sayısının, 2016 yılında 500.000’e kadar ulaştığını aktardı.

İlginizi Çekebilir

Kayserili Kadın Girişimcinin Büyük Başarısı

Kayserili Kadın girişimci Zuhal Gözüküçük, İsviçre ve Fransa sınırında bulunan dünyanın en büyük parçacık fiziği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir