Kayseri Haber / Sağlık / Alkolün Gündüz ve Gece Etkileri Birbirinden Farklı!

Alkolün Gündüz ve Gece Etkileri Birbirinden Farklı!

Bu durumun ise kişisel ve çevresel olmak üzere 2 farklı temel unsurdan kaynaklandığının altı çizildi. ABD’de yer alan Dexter Üniversitesi’nden Nyree Dardarin, gündüz tüketimi yapılan alkolün yemek anında tüketildiğini vurguladı.

Tok karna içilen içkinin kana çok daha geç bir şekilde karışım sağladığına değinen Dardarin, bu sebepten dolayı açken alınan alkolün etkisinin çok daha fazla seyirlerde ilerleyeceğini iletti. ABD’de 60 sağlıklı kadın ve erkek üzerinde gerçekleştirilen bir başka deneyde ise strese maruz kalmanın alkole karşı hassasiyeti artırdığı kanıtlanmıştı.

DİĞER ZARARLARI NELERDİR?

Alkol beyni direkt olarak tahrip etmektedir. Mantıklı düşünme, karar verme ve hareket etme gibi yetilerin tamamen işleyişini engellemektedir.

Kanser riskinde artış yaşatan alkol, sigara ile birlikte tüketildiğinde ise bomba bir zehir seviyesi içermektedir.

Aynı zamanda ağız kuruluğuna sebep olan alkol, günlerce geçmeyecek baş ağrılarına da kapı açabilmektedir. Uyku bozukluklarını da bu şekilde beraberinde getirirken, sabahları tamamen yorgun olarak uyanmaya sebep verir.

Zamanla körlüğe kadar uzanabilecek göz problemlerine sebep olabilir. Alkol, gastrit ve ülser oluşumunu tetiklemektedir ve bununla birlikte erkeklerde iktidarsızlığa, kadınlarda da adet bozukluğuna sebebiyet verebilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Tuz Tartışmasına Kayseri’de Girdi!

Son günlerde gündeme hızla oturan ve her doktorun farklı bir şey söylediği tuz tartışmasına yönelik Kayserili doktordan açıklama geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir