Kayseri Haber / Teknoloji / 560.000.000 E-Mail Hesabı Hacker’lar Tarafından Çalındı!

560.000.000 E-Mail Hesabı Hacker’lar Tarafından Çalındı!

Son zamanlarda gündem maddesi halini alan WannaCry virüsünün çok büyük ölçekte her yerde kullanıcıların karşısına çıkması yetmediği gibi, şuanlarda da internette çalınmış milyonlarca şifre cirit atıyor. Güvenlik araştırma merkezi MacKeeper’in bugün yayınladığı raporda çok büyük bir veritabanının internete sızdırıldığının altı çizildi. Bu veritabanının büyük bir kısmı ise şifreleri barındırıyor.

Bu ve bunun gibi durumlardan korunmak için birkaç öneri bulunuyor. İşte Webtekno tarafından verilen o öneriler şu şekilde…

Şifreleri güçlendirmek gerekiyor, en güçlü şifre bile ele geçirildiği zaman önemini yitirdiğinden dolayı İnternet ortamı dahilinde kullanılan şifreler çok farklı olmalıdır. Yani kullanılmakta olan her şifre birbirinden farklı şekillerde yer almalıdır. Bu birbirinden farklı çok sayıda şifreyi bir şifre yöneticisiyle kaydetmeniz mümkün olacaktır. Fakat LastPass tarzındaki şifre yönetici programlarda bile açıklar meydana gelebiliyor. Bundan dolayı her ay şifreyi değiştirmekte fayda var.

2 adımlı doğrulama kullanmak iyi olacaktır, Telefona yüklenecek Google Authenticator tarzındaki programlar, hesaplarınızı güvenlik altına alacaktır. 2 adımlı doğrulamayı kullandığınız takdirde hesaba giriş yapmak için kullanıcı adı ve şifre dışında aynı zamanda bir şifre daha gerekmekte. Bu şifre ise genellikle 30 saniye boyunca geçerliliğini koruyacak bir şekilde Google Authenticator tarzındaki doğrulayıcı programlar tarafından üretilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Müslümanlar İçin Alternatif 5 iPhone Uygulaması!

Kutsal Ramazan ayına girdiğimiz şu günlerde ezan vakitlerinin yanında aynı zamanda İslami yaşama ilişkin günlük hayatta işinize yarayacak 5 alternatif iPhone uygulaması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir