Kayseri Haber / Ekonomi / 5 Dev Firma Büyümelerini Büyük Bir Hızla Devam Ettiriyor!

5 Dev Firma Büyümelerini Büyük Bir Hızla Devam Ettiriyor!

Teknoloji dünyası geçen 20 yıl içerisinde ürün ve hizmetler bakımından çok büyük bir hızla değişim gösterirken, bu ürün ve hizmetleri sağlayan şirketler de doğru orantıda değişim içerisine girdi.  Bu değişime ayak uyduramayanlar ise ne kadar güçlü olurlarsa olsunlar, piyasada tutunmayı başaramadılar.

Kalanlar arasında özellikle Microsoft, Amazon, Alphabet (Google) dikkatleri üzerlerinde toplamayı başardı. Her çıkış noktası olarak bir üründen meydana gelen bu şirketler zamanla ürün ve hizmetlerini çok geniş bir yelpazeye yaymayı başardı.

Bu özellikle yatırımcıların dikkatinden kaçmıyor. Hala teknoloji dünyasında en iddialı dev firmalar olarak ön planda duran Facebook, Microsoft, Apple, Amazon ve Alphabet’in (Google) toplam piyasa değeri ise 2.9 trilyon dolar gibi bir baş döndürücü seviyeye ilerledi. Bu rakam ise İngiltere, Fransa gibi ülkelerin safiçi yurtiçi hasılalarını (GSYH) tamamen geride bıraktı.

Türkiye’nin ise 800.000.000.000 değerindeki GSYH’sini ise 3’e katladı. Şirketlerin başarı hikayeleri ise tanıttıkları her yeni ürün ve hizmet birlikteliğinde yeni bir boyut kazanıyor. Apple 804.000.000.000 $’lık piyasa değerini, iPhone adı verdiği akıllı telefonu ve çok büyük bir başarı altında pazarladığı “Apple yaşam tarzı” ile şirketi bugünlere kadar getirdi. Amazon ve Alphabet ise hala çok büyük iddialar peşinde.

Sektörün yeni oyuncusu olarak ön plana çıkan Facebook ise, özellikle kişiselleştirilmiş kullanıcı bilgilerinin bir araya gelip, yeni ürünlere çevrilmesi konusunda çok başarılı bir şekilde ilerliyor. Fakat sektörde rekabet her geçen gün artıyor. Bu, gelecek zamanda hayatta kalacak şirketlerin en azından yapay zeka, robot teknolojileri ve insansız araçlar konusunda başarılı olmasını zorunlu kılacak. Bunu başaran hayatta kalırken, başaramayan ise inanması güç olsa bile piyasada tutunamayacak.

 

 

İlginizi Çekebilir

Kayserili Kadın Girişimcinin Büyük Başarısı

Kayserili Kadın girişimci Zuhal Gözüküçük, İsviçre ve Fransa sınırında bulunan dünyanın en büyük parçacık fiziği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir