Kayseri Haber / Gündem / 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde İlk FETÖ’ye Yönelik Dava İşlendi!

4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde İlk FETÖ’ye Yönelik Dava İşlendi!

Kayseri 4.Ağır Ceza Mahkemesi dahilinde işlenen dava, sanıkların yoğunluğundan dolayı 250 kişi kapasiteli konferans salonunda gerçekleştirildi. Tutuklu olarak bulunan sanıklar A.G., A.S., A.O.K., B.Ö., H.D., İ.E., M.E. ve M.A. ile tutuksuz olarak yargılanan sanıklar İ.K., M.G., M.E., O.A., Ö.S., R.G. ve Z.A. ve sanık avukatları duruşma salonunda hazır bulundular. Sanıkların yakınları da duruşma salonunda yerini aldı.

Tutuklu sanık A.S., ByLock programının telefonda yüklü olduğunu ileterek, Telefonuna M.G. isimli bir arkadaşının söylediğini, F.Ö. isimli bir öğretmenin ise byLock’u indirdiğini fakat kendisinin kullanmadığını dile getirdi. 28 senedir din kültürü öğretmeni olarak görev hayatına devam ettiğini ileten sanık A.O.K ise ByLock kullandığı iddiaları reddetti.

Sanık B.A.’da çocuklarının oyunlara çok büyük merak saldıklarını, eve geldiği an itibarıyla telefonu aldıklarını, oyun sanıp o programı indirip silmiş olabileceklerini iletti. Kolluk görevlileri tarafından gözaltı esnasında telefonunu yenilediği iddialarını kabul etmeyen B.A., Polis memurunun telefonunu istediğini, şifresini açıp verdiğini, şifresini sıfırlamam için tekrardan verdiğini ve o anda heyecanlandığı için fabrika ayalarına geri döndüğünü dile getirdi.

Sanık H.D. ise Kayseri Gönüllü Eğitimciler Derneği’nde Y.B. isimli bir kişinin derneğin faaliyetleriyle ilgili olan tüm bilgilerin ByLock’tan gönderildiğini itiraf ederek, telefona o programı yüklediğini aktardı. Sanık İ.E.’de arkadaşı olan S.K.’nin ByLock’u telefonuna ayet ve dua paylaşımı yapmak için indirdiğini iletti.

Bilgisayar öğretmeni olarak görev yapan sanık İ.K ise, Binlerce mobil uygulama indirmekte olduğunu, ara ara android tabanlı uygulamaları indirdiğini ve inceleme altına aldığını iletti. İnternetten ByLock programını da indirdiğini, sağına soluna baktığını ve detaylı bir inceleme yaptığını, ardından ise birkaç gün sonra programı sildiğini iletti.

Mahkeme heyeti ise verdiği ara kararda tutuklu sanıkların tutuklu olarak kalması hallerine devamını hükmetti. Duruşmayı eksiklerin giderilmesi için başka bir tarihe erteledi.

FETÖ davalarının işlendiği 2.Ağır Ceza Mahkemesi’nin iş yükünü azaltacak olan Kayseri 4.Ağır Ceza Mahkemesi, HSYK’nın ‘bazı yer adlî yargı hâkimlerinin müstemir yetkilerinin belirlenmesi, yeniden inceleme ve tevziye yönelik taleplerinin değerlendirilmesine ilişkin 06/04/2017 tarih ve 523 sayılı’ kararı beraberinde 17 Nisan tarihinde faaliyetlerine başlamıştı. Kayseri 2. ve 4. Ağır Ceza Mahkemeleri’nde yalnızca terör davaları işleniyor.

İlginizi Çekebilir

Kayseri’den Elazığ’a Yardım Ekipleri Gönderildi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi de 2 iş makinesi 4 personel, AFAD 2 araç 12 personel, itfaiye 3 araç 8 personel, İl Sağlık Müdürlüğü 3 ambulans 9 personel, sivil toplum kuruluşları da 3 araç 8 personelin bölgeye hareket ettiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir