Kayseri Haber / Eğitim / 37 Yıldır Liselilere Gönüllü Olarak Fizik Dersi Veriyor!

37 Yıldır Liselilere Gönüllü Olarak Fizik Dersi Veriyor!

Prof. Dr. Nihat Berker, Türkiye’nin Fizik dalında yetiştirdiği en önemli isimler arasında liste başlarında yer alıyor. Berker’in adı ilk defa 2007 yılında Humbolt Araştırma Ödülü’nü ülkemize getiren akademisyen olarak duyuldu. 1967 yılında Türkiye’den ABD’de MIT’e burslu olarak kabul edilen birkaç öğrenci arasında yer alıyordu.

MIT’de fizik ve kimya lisans programlarında çift anadal yapan Berker, 5 yıllık programı 4 ylda tamamladı. MIT Kurumsal Yoğun Madde Fiziği’nin iki kurucu öğretim üyeleri arasında yer alan Berker, 4 yıl sonra döneceğim dediği ABD’den tam 32 yıl sonra geri gelmeyi başardı.

İTÜ Makine Fakültesi kurucu rektörü olan babası matematik profesörü Ratip Berker gibi ilk olarak İTÜ’de meslek hayatına başladı. Sonra ise Koç Üniversitesi’nde bu meslek hayatını devam ettirdi. 8 yıl Sabancı Üniversitesi’nde rektörlük yaptıktan sonra, 2016 yılında görevinden istifasını verdi.

Şu anda Kadir Has Üniversitesi’nde Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi’nde Dekan Vekilliği yapıyor. Berker’in ödüllü akademisyenlik kariyerinde tam olarak 37 senedir lise bazında eğitim gören öğrencilere verdiği ücretsiz fizik dersleri de bir sosyal sorumluluk projesi olarak ön plana çıkıyor.

İlk defa Brezilya’da başladığı söz konusu bu derslere, 18 yıldır Türkiye’de üniversite ve liste öğrenciler için devam ediyor. Bu yaz temmuz ayında liselilere Artırılmış Mekanik dersi vereceğini açıkladı.

İlginizi Çekebilir

Rektöre Batmaz soruşturması

Erciyes Üniversitesi Rektörü Muhammet Güven ve yardımcısı Murat Doğan hakkında "FETÖ üyesi olmak" suçundan soruşturma başlatıldı. Dosyada, Güven'in FETÖ'nün sivil imamlarından Kemal Batmaz'ın ağabeyi Şakir Batmaz sayesinde rektörlüğe seçildiği bilgisi yer aldı. Seçim süreciyle ilgili tanık ifadeleri de dosyaya girdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir