Kayseri Haber / Eğitim / 102. Yılında Çanakkale Ruhu Konuşuldu!

102. Yılında Çanakkale Ruhu Konuşuldu!

Program başlamadan önce çok kısa bir selamlama ve teşekkür konuşması yapan yüksekokul müdürü Yrd. Doç. Dr. Ali Değirmendereli, Çanakkale Zaferinin anlaşılmadan, günümüzün kesinlikle anlaşılamayacağına değindi.

Develi Belediye Başkanı da programa katılımlarını gerçekleştirirken aynı zamanda yapmış olduğu konuşmasında, Çanakkale’yi anmanın ötesinde, çok iyi anlanması ve o ruhun yaşanması, bunların sonucunda da gelecek nesillere aktarılmasının gerekli olduğuna değindi.

Çanakkale’nin tüm zorlu mücadelelere karşın Türk askerinin vicdan ve merhamet de çok büyük işler çıkarttığı tarihte çok nadir görülen zaferlerden olduğunun altını çizen Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, konuşmasını sonlandırdı.

Ardından Develi Kaymakamı Murat Duru, Çanakkale’nin, Türk’ün tarihe adını altın harflerle yazdırmış olduğu emperyalizmin karşısında engel olmak adına mücadelenin en önemli savaşı olduğununa değinirken, emperyal oyunlara karşı kesinlikle açık gözlü olunması gerektiğini vurguladı.

Yapılan konuşmaların sonrasında programın konuşmacısı olarak yer alan Erciyes Üniversitesi Tarih Bölümü Okutmanı olan Ahmet Nedim Kilci, slaytlar ve akıcı konuşması beraberinde büyük beğeni toplayan ve hayran bırakan sunumunu yaptı. 1913 yılından beri Çanakkale Zaferi sürecinin alt yapısını oluşturan ilk etmenlerden söz etmeye başlayarak, Cumhuriyet’in inşa edilmesine ve ardından bu olayların güncel olaylarla olan bağlantısına değindiği sunumda, izleyenlerin sürekli göz yaşları aktı.

İlginizi Çekebilir

Polis memurunun cenaze töreninde duygulandıran feryat: Baba bizi bırakma

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden polis memuru için emniyette tören düzenlendi. Törende merhum polisin üçüz çocuklarının "Baba bizi bırakma" feryadı ise duygusal anlar yaşattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir